9. osztályos matek feladatok?


Határozd meg az x számjegyeket, amelyekre az /135x (százharmincöt x-ed, nem tudom másképp jelölni a törtet) alakú szám osztható 2-vel.


Az x számjegy mely értékeire lesz igaz az /x71x alakú szám 2 többszöröse?


Az x alakú számjegy mely értékeire lesz igaz az /x71x alakú szám az 5 többszöröse?


Határozd meg az x számjegy azon értékeit, melyre a /473x alakú szám osztható 2-vel és 5-tel


Határozd meg az x számjegyet úgy, hogy a /2x5 alakú szám osztható legyen 3-mal.


Írd le az összes /7xx1 alakú természetes számot, melyek oszthatók 9-cel.



Hogyan kell értelmezni ezt: 3l2734x5? (Az "l" helyén egy függőleges vonal van)



2021. febr. 3. 21:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Miért nem volt egyszerűbb a perjelet a számláló és a nevező KÖZÉ tenni? ...
2021. febr. 3. 21:20
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

a|b azt jelöli,hogy a osztoja b-nek.


A korábbi feladatok biztosan jól vannak leírva?

2021. febr. 3. 21:47
 3/6 A kérdező kommentje:

Szó szerint írtam le a feladatokat, ahogy a tanár adta fel őket.

A törteket így írta le a tanár, a számlálóba nem írt se számot se változót, a nevező 135x. Nem jól magyaráztam az első feladatnál.

2021. febr. 3. 22:06
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Meg kéne tudnod,hogy mik a feladatok. Kérdezd meg!


Szerintem itt nem törtekrol van szó,hanem pozitív egeszekrol,es a betűk tízes szamrendszer beli szamjegyeket jelölnek.

2021. febr. 3. 22:21
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Igen... Amit a kérdező "törtvonalként" írt, az valójában "felülvonás", ami azt jelöli, hogy egy számról van szó. Például a 123-ról tudod, hogy százhuszonhárom, ugyanez az abc esetén egy szorzat. Ahhoz, hogy háromjegyű szám lehessen, így írjuk le:

___

abc


Ugyanez a helyzet a te esetedben is. A jobb érthetőség kedvéért én most zárójelezni fogok.


1) Az (135x) szám akkor osztható 2-vel, hogyha utolsó számjegye páros, tehát x=0;2;4;6;8 lehet.

2) A 2 többszöröse bármikor lesz, a 2-nek minden szám többszöröse. Ha a feladat arra gondol, hogy EGÉSZ SZÁMÚ többszöröse, akkor gyakorlatilag az a kérdés, hogy mikor lesz az (x71x) szám osztható 5-tel. A válasz az, hogy x=0;2;4;6;8 esetén, azonban a 0710 nem egy négyjegyű szám (csak háromjegyű), azonban a feladat -ha kimondatlanul is, de- négyjegyű számra gondol), ezért az x=0 nem megoldás, a többi igen.

3) Ugyanaz a helyzet; alapvetően x=0 és 5 esetén lenne osztható 5-tel, de a 0 nem lehet jó.

4) 2-vel és 5-tel akkor osztható, hogyha osztható 2 és 5 legkisebb közös többszörösével, ami a 10, 10-zel meg akkor osztható, hogyha 0-ra végződik. Tehát x=0 a megoldás.

5) 3-mal akkor osztható egy szám, hogyha számjegyei összege osztható 3-mal. Esetünkben 2+x+5=7+x, tehát gyakorlatilag a kérdés az, hogy a 7-hez melyik egyjegyű számot adjuk, hogy az eredmény osztható legyen 3-mal. Megoldás: x=2;5;8.

6) 9-re ugyanaz az oszthatósági szabály, mint a háromra, csak az összegnek 9-cel kell oszthatónak lennie; 7+x+x+1=8+2*x, ez x=2;5;8 esetén lesz így.


7) A függőleges vonalat úgy kell kilvasni, hogy "osztója", vagyis


3 OSZTÓJA A (2734x5) számnak.


Akkor osztója, hogyha a számjegyek összege osztható 3-mal; 2+7+3+4+x+5=21+x, ez x=0;3;6;9 esetén lesz osztható 3-mal.

2021. febr. 3. 22:50
 6/6 A kérdező kommentje:
#5 Köszönöm!
2021. febr. 3. 22:53