Matek zsenik segítség! Hétfőre kellenének ezek a feladatok, a tanárunk lefogja osztályozni, nem értem egyiket se. Valaki segítene megoldani? Nagyon megköszönném!


1. Egy kétjegyű szám első számjegye öttel több, mint a második. A jegyek felcserélésével kapott szám 45-tel kisebb az eredetinél. Melyik ez a szám? (itt nem tudok mit kezdeni a 45-tel)


2. Egy kétjegyű természetes szám számjegyeinek összege 12. Ha a jegyeit felcseréljük a szám értéke 75%-kal növekszik. Melyik ez a szám?


3. Egy kétjegyű szám jegyeinek aránya 3:4 . Ha a jegyeket felcseréljük az új szám az eredeti 3/2-szeresénél 8-cal kisebb lesz. Melyik ez a szám?


2014. okt. 31. 11:43
 1/5 anonim ***** válasza:

1)

10*(x+5) + x = 10*x + (x+5) + 45

10*x + 50 + x = 10*x + x + 5 + 45

11*x + 50 = 11*x + 50

Mint látható, a két oldal megegyezik. Ez azt jelenti, hogy az összes olyan kétjegyű szám megoldás, aminél az első számjegy 5-tel nagyobb, mint a második: 61, 72, 83, 94

2014. okt. 31. 11:48
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm! :) legalább most már az elsőt tudom.
2014. okt. 31. 12:26
 3/5 anonim ***** válasza:

2, eredeti szám 12-a és a

10(12-a)+a=120-9a

új szám:

a 12-a 10a+12-a= 9a+12

egyenlet

(120-96)*1,75=9a+12

levezetve a=8

48 és 84

2014. okt. 31. 12:56
 4/5 anonim ***** válasza:

3, eredeti 3x 4x 30x+4x=34x

uj szám 4x 3x 40x+3x=43x


egyenlet:

34x*(3/2)-8=43x

51x-8=43x

-8=-8x

x=1

szám:

34 43

34*1,5-8=43

2014. okt. 31. 13:12
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2014. okt. 31. 13:48