Mtek házi, teljesen el akadtam... Szóval a feladat a következő: Magyarázd meg, hogy 4 egymást követő páratlan pozitív egész szám szorzatánál 16-tal nagyobb szám mindig négyzetszám?


Illetve a másik feladat:

(a-b)^2+(a-c)^2+(b-c)^2=0

a+b+c=9

abc=?



2021. febr. 1. 21:23
 1/5 anonim ***** válasza:

(2k-3)(2k-1)(2k+1)(2k+3)=(4k^2-9)(4k^2-1)=16k^4-40k^2+9

16k^4-40k^2+9+16=16k^4-40k^2+25=(4k^2-5)^2 :)

2021. febr. 1. 21:50
 2/5 anonim ***** válasza:

(2k-3)(2k-1)(2k+1)(2k+3)+16=

=(4k^2-9)(4k^2-1)+16=

=16k^4-40k^2+25=

=(4k^2-5)^2

2021. febr. 1. 21:51
 3/5 anonim ***** válasza:
A másik feladat sokkal könnyebb, mint hinnéd; három négyzetre emelt szám összege csak úgy lehet 0, hogyha mindhárom szám a 0, elvégre a valós szám négyzetre emelésével csak 0-t vagy pozitív számot kaphatsz. 0-t négyzetként pedig csak úgy kaphatsz, hogyha a 0-t emeled négyzetre, így tehát a=b, b=c és a=c, tehát a=b=c, tehát a három ismeretlen szám azonos. Ezek összege 9, így mindhárom szám a 3, így pedig szorzatuk 27.
2021. febr. 2. 00:45
 4/5 anonim ***** válasza:

A fő kérdésre már kaptál választ, de egy kis magyarázat talán nem árt;


Általában a páratlan számokat 2*k+1 vagy 2*k-1 alakban szoktuk megadni, ahol k tetszőleges egész szám; a 2*k biztosan páros, +-1 pedig az értéke páratlan lesz.

Ha több, egymást követő páratlan számra van szükségünk, akkor csak annyi a dolgunk, hogy a 2k mögötti részt 2-vel növeljük, mivel a páratlan számok 2-vel követik egymást.

A másik dolog, hogy az ilyen jellegű feladatoknál érdemes a tagokat 0-ra szimmetrikusan megválasztani, ahogyan az első két válaszoló is tette (bár az lemaradt, hogy k>=4, elvégre a feladatkiírás csak pozitív páratlan számokról szól), ugyanis szorzat esetén használható az (a+b)*(a-b)=a^2-b^2 azonosság, így egy csomó tag kiesik, szemben a (2k+1)*(2k+3)*(2k+5)*(2k+7) alakú felírással, egy kicsit többet kell szenvedni a zárójelek kibontásával, ráadásul tagokból is több lesz.

2021. febr. 2. 01:06
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat és a magyarázatot is, így már értem.
2021. febr. 2. 06:41