Van-e olyan négyzetszám ami 389-re végződik?


2020. okt. 15. 14:29
 1/8 anonim ***** válasza:

Azt kell tudni, hogy egy szorzat utolsó n számjegyére csak a szorzótényezők utolsó n számjegyétől függ. Például a 384852158*452418463 szorzat utolsó két számjegye csak az 58*63 szorzattól függ;


384852158*452418463 = 174114221804593154

58*63 = 3654, látható, hogy mindkettő 54-re végződik.


Érdemes hátulról kezdeni;


-mikor végődik egy szorzat 9-re úgy, hogy mindkét tényező ugyanakkora (elvégre négyzetszámot keresünk)? Ezt nem nehéz kitalálni, csak a 3*3=9 szorzat eredménye végződik 9-re.

-mikor végződik egy szorzat 89-re? Ez már egy kicsit nehezebb, de nem megoldhatatlan. Mivel még mindig négyzetszámra törekszünk, és a 9-es végződésnek stimmelnie kell, ezért csak a 3-ra végződő kétjegyű számokat kell vizsgálnunk;


13*13=169, nem jó.

23*23=529, nem jó.

33*33=1089, ez már esélyes.

43*43=1849, nem jó.

53*53=2809, nem jó

63*63=3969, nem jó.

73*73=5329, nem jó.

83*83=6889, ez is jó lehet

93*93=8649, ez sem jó.


Tehát, ha létezik is, a szám gyöke vagy 33-ra vagy 83-ra végződhet.


Innen megpróbálod befejezni?

2020. okt. 15. 15:30
 2/8 anonim ***** válasza:
Nincs. n^2 utolsó három számjegye nyilván nem függhet mástól mint n utolsó három számjegyétől, így írhatsz egy pár soros programot ami megnézi az összes n^2 végződést 0 és 999 közötti n-ekre. Egyik se végződik 389-re.
2020. okt. 15. 15:33
 3/8 anonim ***** válasza:
Elrontottam; 7*7=49 is jó, tehát a 7-es végződésű számokra ugyanazt meg kell csinálni, mint a 3-as végződésűekre.
2020. okt. 15. 15:35
 4/8 anonim ***** válasza:
Ha kézzel akarsz pötyörészni #1-es javaslatát követve, akkor a 7-re végződőket is vedd bele a körbe, mert 7*7=49 is kilencesre végződik.
2020. okt. 15. 15:36
 5/8 anonim ***** válasza:
Na, megint egy perccel előbb írt, mint én.
2020. okt. 15. 15:37
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Számelméletileg így lehet megoldani; mint ahogyan írtuk, az utolsó három számjegy az érdekes nekünk, ezt jelüljük [abc]-vel, vagyis ez egy legfeljebb háromjegyű szám.

Ha ez megvan, ezt tudjuk felírni:


[abc]^2 kongruens 389 mod(1000)


Az [abc] felírható összegalakban a korábban tanultak alapján; =100*a+10b+c, tehát ezt kell második hatványra emelnünk;


(100a+10b+c)^2 = 10000a^2+100b^2+c^2+2000ab+200ac+20bc, tehát


10000a^2+100b^2+c^2+2000ab+200ac+20bc kongruens 389 mod(1000)


Az 1000-rel osztható tagok kihúzhatóak a bal oldalon, így


100b^2+200ac+20bc+c^2 kongruens 389 mod(1000)


Nincs új a nap alatt; mivel az összeg utolsó számjegyét csak c^2 befolyásolja, ezért ennek 9-re kell végződnie, ami c=3 és c=7 esetén lesz igaz.


-Ha c=3:


100b^2+200a*3+20b*3+3^2 kongruens 389 mod(1000), elvégezzük a műveleteket:

100b^2+600a+60b+9 kongruens 389 mod(1000), kivonjuk a 9-et:

100b^2+600a+60b kongruens 380 mod(1000), ezután tudunk osztani 10-zel:

10b^2+60a+6b kongruens 38 mod(100), és még 2-vel is:

5b^2+30a+3b kongruens 19 mod(50)


Itt lehetne tovább folytatni, de a paritás szempontjából vizsgáljuk, akkor azt láthatjuk, hogy a bal oldali összeg értéke mindenképp páros; emeljünk ki b-t:


b*(5b+3)+30a; a 30a mindenképp páros, a b*(5b+3) esetén pedig valamelyik tényező lesz mindenképp páros, tehát az összeg páros. Mivel az 50 is páros, ezért páratlan nem lehet a maradék, csak páros, így 19 nem lehet.


-Ha c=7


100b^2+200a*7+20b*7+7^2 kongruens 389 mod(1000), itt is műveleteket oldunk meg:

100b^2+1400a+140b+49 kongruens 389 mod(1000), kivojunk a 49-et:

100b^2+1400a+140b kongruens 340 mod(1000), osztunk 10-zel:

10b^2+140a+14b kongruens 34 mod(100), és még 2-vel:

5b^2+14a+7b kongruens 17 mod(50), itt is ugyanaz a helyzet; a bal oldal bizotsan páros, 50-nel vett maradéka szintén biztosan páros, így 17 nem lehet.


Más megoldás nincs, úgyhogy 389-re végződő négyzetszám nem létezik.


Lehet, hogy van elegánsabb megoldás is, én most csak ezt találtam (már azon túl, hogy egyesével végigkutatjuk az eseteket).

2020. okt. 15. 18:28
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenki fáradozását sokat tanultam belőle, de közben rájöttem az "elegánsabb" megoldásra. 389 8-cal osztva 5 maradékot ad, de bármelyik páratlan szám a négyzeten 8-cal osztva 1 maradékot ad, ezért nem létezik ez a szám.
2020. okt. 15. 21:25
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Valóban, ez tényleg szebb megoldás.
2020. okt. 15. 22:03