A gondolatmenet, levezetés érdekelne.


[link]



Ezeknél a feladatoknal az elsőre nekem ez lesz:

Legyen A={1;2;3;4} és B={1;2;3}

Ha A metszet B =B akkor ha A-bol kivonom B halmaz elemeit akkor csak olyan elemeknek szabad maradniuk ami csak A-ban szerepel.

A\B=1 tehát A nem reszhalmaza B-nek.

B\A=ures halmaz.

Tehát B reszhalmaza A-nak.


A 43-as és 44-es feladat egyszerűen nem megy, nem tudtam értelmezni.

Már szenvedtem vele, de nem megy.


A 45-os feladat ez lesz nekem:

A\B=ures halmaz

B\A=ures halmaz

Tehát A reszhalmaza B-nek, és fordítva is, tehát egyenlőek a halmazok. Ekkor viszont a metszetuk és az unio is egyenlő lesz egymással.


46-os feladat:


Ha A=B akkor így néz ki az egyenlet

| A |<= (2 | A |)2

|A|<=|A|


Ha nem egyenlő A és B halmaz és nem is reszhalmaza semelyik halmaz a másiknak, akkor 0<=(|A|+|B|)2

Ez mindig igaz.


Ha nem egyenlőek de egyik halmaz reszhalmaza a masik halmaznak, pl A={1;2;3;4} és B={1;2;3} akkor eleve |A metszet B | kisebb lesz mint |A|.


Tehát biztosan teljesülni fog ez:

|A|<=|A|

Hiszen ekkor a bal oldal kisebb mint |A|.



Ha valahol tévedek kérlek javits ki, nagyon érdekel hogy mi a pontos gondolatmenete az összes feladatnak.


Előre is köszönöm ha segítesz.

És az előző válaszokat is köszönöm, segítettek komolyan.


2021. jan. 26. 19:18
 1/5 anonim ***** válasza:

42. Érdemes a logikai szitából:


A U B = A + B - A metszet B


Mivel A metszet B = B, így


A U B = A + B - B, vagyis


A U B = A


Ez az egyenlőség pedig csak akkor teljesülhet, hogyha A-nak részhalmaza a B halmaz.


43. Itt nincs más dolgod, mint ábrázolni az adott ponthalmazokat, és megnézni, hogy mikor van meg az egyenlőtlenség.

Az |x+y| <=1 azt jelenti, hogy -1<=x+y<=1. Tehát ábrázolnod kell az x+1y=-1 és az x+y=1 egyenletű egyeneseket, és a két egyenes által meghatározott "sávba" eső pontok, valamint az egyenes pontjai lesznek a jók:


[link]


A másik kettőnél hasonlóan.

A metszetképzésnél pedig nyilván azt kell nézni, hogy mely pontok koordinátái egyenlítik ki egyidőben az egyenlőtlenségeket.


44. Itt még egy síkrészt kell ábrázolnod. Ha nagyon kétségbeesett vagy, akkor ugyanúgy beírhatod a WolframAlphába.


Az utolsó kettő jónak tűnik.

2021. jan. 26. 21:17
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segitseget. 😀😀
2021. jan. 26. 21:23
 3/5 A kérdező kommentje:

A 43-as feladathoz annyi a kérdésem hogy A metszet B esetén algebrai úton meghatározzuk a kritériumokat, vagy hogyan csináljuk?


Mert A halmaz = | x+y |<=1

B halmaz = | x-y |<=1


Ebből az születne hogy -1<=x+y<=1

és -1<=x-y<=1

Összevonás után: -2<=2x<=2

Tehát -1<=x<=1


Vagy inkább abrazoljuk mindkét halmazt és utána állapítjuk meg hogy mik a feltételek?

2021. jan. 27. 20:02
 4/5 anonim ***** válasza:

Ezt algebrailag viszonylag nehéz megoldani. Ahogy pedig elkezdted, azzal csak annyi a gond, hogy y-ról nem tudsz semmit.


Sokkal egyszerűbb, hogyha ezeket ábrázolod külön-külön koordináta-rendszerben, és az ábrázolt síkrészek közös részét kell besatírozni. Szemmel láthatóan az eredmény valami paralelogramma lesz biztosan, speciálisan esetleg lehet rombusz, téglalap vagy négyzet.

2021. jan. 27. 20:32
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. 😀😀
2021. jan. 27. 21:19