Média házi megoldások?
Pár kérdésre nem tudtam a választ, ti mit írnátok, ha esetleg megnézitek ezt a 10 perces filmet? Amúgy esküszöm jó kis film:) köszi a válaszokat előre is!
1.Milyen műfaji jegyeket veszel észre a filmben? (Természetesen több is szóba jöhet, hiszen a film egyes pillanatai is idézhetnek műfajokat, akkor is, ha azokat nem bontják ki.) A válaszaidat a filmből vett elemekkel indokold. (karakterek, cselekmény, környezet, konfliktus, hatás stb.)
2. Értékeld a filmet mint irodalmi adaptációt. Mennyire meglepő a környezet és a megformálás az eredeti mű ismeretének tükrében?
1. A verses-rímes megfogalmazáson túl mást nem vettem észre. Régen érettségiztem.
2. A DiCaprio-s Rómeó és Júlia óta annyira nem meglepő, de frappáns. A nyomravezetői díj korszerű. Az, hogy odaengedték a helyszínelésre az áldozat apját, teljesen hiteltelen.
A kiégett nyomozó az öngyújtót basztassa,
miközben szekere a gyepet tapossa
Asszisztense göndör Gyilkos elmékbeli,
Pohara papír, kávéját ebben leli.
A babona, hogy a vér a halottban mozdul a gyilkosra nem illik a modern környezetbe.
Egyébként Csuja Imre már csak azért is akarhatta elvállalni a szerepet, mert mindkét fia öngyilkos lett. Az egyik 2 éve egy erdőben.
A csajt meg nem lett volna értelme megbüntetni, mert megháborodott.
Ellentmondás van abban, hogy ez szerelem volt-e vagy sem. Szerintem nem. Ti. esküdözik, hogy nem ő ölte meg a Bárczy fiút. Hát nem is sajátkezűleg, de tudatosan elősegítette, ami ugyanakkora bűn. Aki "hű szerelemmel" viseltet a másik iránt (saját elmondása szerint), az nem mondja a másiknak, hogy akkor nosza, mutasd, hogyan ölöd meg magadat, mert az az ember a másiknak a legjobbat akarja.
A macska-egér hasonlat a szociopata/pszichopata/nárcisztikus személyekre hasonlító viselkedés, akik a céljuk (vagyon) elérése érdekében manipulálják érzelmi áldozatukat (a fiút). Tesztelni akarta a kis qrva, mennyire van a srác a hatalmában, de rábaszott, mert a fiú komolyan gondolta. Most a kis luvnya megőrült, mert ország-világ rossz szemmel néz rá, azaz más kérőre nem talál majd (se gazdagra, se szegényre). Nem a lellkiismeret-furdalástól zakkant meg, hanem az egzisztenciális kilátásainak összeomlásától.
Az, hogy Bárczi kastélyban lakik, teljesen korszerű elem, tekintve, hogy az Orbán-kormány épp 1 éves kezdte el nagyüzemben átadni szálloda stb. célra sok kastélyunkat vállalkozóknak.
Ehhez passzol, hogy Bárczynak "emberei" vannak, akik az egész falut odarángatják a ravatal mellé.
Amíg meg nem szólal a vers és miután elhallgat, eszembe sem jutna, hogy ez egy vers megfilmesítése, nem pedig csak egy krimi(részlet).
Egyébként a filmbeli Kund Abigél csinoska, de nem extra (nárcisztikusnál nem kötelező), de egy ilyen femme fatale-t dögösebbnek gondoltam volna.
Egyébként pont most olvasom Mika Waltaritól a Szinuhét. Ott a kis pöcs egyiptomi főhős az első - de még milyen szép, de rettenetesen manipulatív - p|nának odaadja a házát, az apja házát és azok sírhelyét is egy-egy numeráért a nővel. A nőn bosszút áll, de még abból is az jön ki nyertesen. Szerencsére Szinuhének még több lehetősége lesz egyenesbe jönni, csak azokat - már nem a nők miatt - elbassza.
Ennek a balladának a tanulsága az, hogy az aki szerelme kezébe tőrt nyom, bajba sodorja, az nem szereti. Sajnos Bárczi Benő a filmben olyan 17-19 éves, a csaj fiatalabb. Ebben az időben a humanoid hímek kelletik magukat (ti. mindenféle kockázatos magamutogató mutatványt végeznek), ha arra a nőjük kéri, vagy nő merül fel a színen, és több másik siheder közül ki akarnak tűnni. Ebből lesznek a halálos motorbalesetek stb. Ebben a korban még elképzelhető, hogy a csaj annyira sík (értsd: éretlen) volt, hogy tényleg nem gondolta át a dolgot, hanem csak ugratta Bárczi Benőt, nem pedig "tesztelte". De ez az ugratás inkább még csak az összemelegedési és nem a "hű szerelem" fázisra igaz. Emiatt a nárcisztikus manipulációt 2-3-szor valószínűbbnek tartom, mint az éretlenséget.
Hülye p|csa! Beleülhetett volna a vagyonba. Elbaszta azt is, és az életét is. Már ha tébolyultként felfogja. Emiatt nem emeltek rá kezet, mert már semmi értelme.
Az a qurva nagy baj az irodalomoktatással, hogy nem kap hangsúlyt, hogy mi a phaszért kell ezeket elolvani és elemezni. mert van benne szövegértés (munkához majd kell), kulturális érték (oké, az asztalosgyereket esetleg nem érinti), empátiafejlesztés (mit érezhetett Bárczi apa), és pszichológia (Mi a phaszt reagálj, ha "tőrrel" szivat az - azt hiszed - szerelmed.). Ez ilyen élettapasztalat-átadás, csak ebbe meg kellene tanítani a gyerekeket belegondolni.
Na. Itt befejeztem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!