Mik a megoldások? (Matek házi) FONTOS!


Már egy jó ideje próbálkozok ezekkel de nem találok magyarázatot.


Egy kétjegyű szám jegyeinek összege 16 ha a számjegyek felcserélésével kapott számból kivonjuk az eredetit 18-at kapunk. Melyik ez a szám?


Egy kétjegyű szám jegyinek összege 7 ha a számjegyeket felcseréljük az eredeti szám kétszeresénél egyel kisebb számot kapunk . Mi volt az eredeti szám?


Egy kétjegyű szám jegyeinek különbsége 2 ha a számjegyeket felcseréljük az eredeti szám 2 harmadánál 7-tel nagyobb számot kapunk. Mi volt az eredeti szám?


Leginkább magyarázatra lenne szükségem.


2021. jan. 11. 22:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Nincs mit magyarázni, egyenletet kell felírni. Az 1. feladatot mutatom.

Az első számjegy x, a második (16-x).

A szám 10x + (16-x) = 9x + 16

Felcserélve: 10*(16-x) + x = 160 - 10x + x = 160 - 9x

A feladat elmondja, hogy: (160 - 9x) - (9x + 16) = 18

Ezt megoldva:

144 - 18x = 18

8 - x = 1

-x = -7

x = 7

Az eredeti szám: 79

97 - 79 = 18, tehát jó.

2021. jan. 11. 23:03
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi! Az 1.-nél megoldás megvolt csak elakadtam az egyenletnél.
2021. jan. 11. 23:15
 3/5 A kérdező kommentje:
A harmadikban még kérnék szépen kis segítség.
2021. jan. 11. 23:38
 4/5 anonim ***** válasza:

a) Az eredeti szám: 10(x-2)+x=11x-20

A felcserélt szám: 10x+x-2=11x-2

11x-2=2/3*(11x-20)+7

...


b)Fordítva

11x-20=2/3*(11x-2)+7

...

2021. jan. 12. 08:34
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2021. jan. 12. 16:24