2,33 g tömegű vas és cink keverék sósavból 980 cm³ standardállapotú hidrogént fejleszt. Hány gramm vasat tartalmaz a keverék?

Köszönöm

2021. jan. 22. 19:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Fe + 2 HCl = FeCl2 + H2 => xFe + 2xHCl = xFeCl2 + xH2

Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2 => yZn + 2yHCl = yZnCl2 + yH2


standard állapot => 24,5dm3/mol

980/24,5 = 40mol H2 fejlődik. 40=x+y


m(Fe)=M(Fe)*x

m(Zn)=M(Zn)*y

2,33g=M(Fe)*x + M(Zn)*y


Tehát:

40=x+y

2,33g=M(Fe)*x + M(Zn)*y

2021. jan. 22. 20:40
 2/2 anonim ***** válasza:

980cm3 (standard állapot miatt) n=Vm/V= 980x10^-3dm3/24,5=0,04mol


A 0,04mol H2-t X-mol vas és Y-mol Zn fejlesztette.


Mvas=56 g/mol

Mcink=65g/mol

0,04=x+y


2,33g keverék tartalmaz x*56g vasat, és y*65g Cinket


2,33=56x+65y


Kifejezed X-t az első egyenletből.


X=0,04-y


Beviszed a másikba


2,33=56(0,04-y)+65y


2,33=2,24-56y+65y


0,09=9y


Y= 0,01mol Zn


Újra behelyettesítve


0,04=x+y


0,04-0,01=x


X=0,03mol Fe


m=n*M


Azaz 1,68g vas és 0,65g cink


Előző, figyelj a mértékegységekre :)

2021. jan. 24. 23:33