Köszönöm2021. jan. 22. 19:25
1/2 anonim válasza:
Fe + 2 HCl = FeCl2 + H2 => xFe + 2xHCl = xFeCl2 + xH2
Zn + 2 HCl = ZnCl2 + H2 => yZn + 2yHCl = yZnCl2 + yH2
standard állapot => 24,5dm3/mol
980/24,5 = 40mol H2 fejlődik. 40=x+y
m(Fe)=M(Fe)*x
m(Zn)=M(Zn)*y
2,33g=M(Fe)*x + M(Zn)*y
Tehát:
40=x+y
2,33g=M(Fe)*x + M(Zn)*y
2/2 anonim válasza:
980cm3 (standard állapot miatt) n=Vm/V= 980x10^-3dm3/24,5=0,04mol
A 0,04mol H2-t X-mol vas és Y-mol Zn fejlesztette.
Mvas=56 g/mol
Mcink=65g/mol
0,04=x+y
2,33g keverék tartalmaz x*56g vasat, és y*65g Cinket
2,33=56x+65y
Kifejezed X-t az első egyenletből.
X=0,04-y
Beviszed a másikba
2,33=56(0,04-y)+65y
2,33=2,24-56y+65y
0,09=9y
Y= 0,01mol Zn
Újra behelyettesítve
0,04=x+y
0,04-0,01=x
X=0,03mol Fe
m=n*M
Azaz 1,68g vas és 0,65g cink
Előző, figyelj a mértékegységekre :)