Sárgaréz ötvezet 5 grammját sósavba helyezve 0,754 dm³ standardállapotú hidrogén fejlődött. Hány gramm cinket és hány gramm rezet tartalmazott az ötvözet?

Kémiában kéne egy kis segítség, előre is köszönöm a válaszokat.

2018. dec. 19. 20:37
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez házi feladat kérdés! Annak van saját kategóriája.


egyébként a réz nem reagál sósavval, a hidrogén, ami fejlődik az csak cink és a sósav reakciójából van.

ideális gáztörvénybe beírod a térfogatot (átváltod előtte köbméterbe) kidobja a hidrogén anyagmennyiségét. A hidrogén az H2 a cink meg maga van a cink anyagmennyisége fele a hidrogénnek. anyagmenyiséget beszorzod a moláris tömeggel megvan a cink tömege, azt kivonod az 5 grammból. Bocsi nem számolom ki remélem ez is valami.

2018. dec. 19. 21:08
 2/5 Arp Du ***** válasza:

Cink és sósav reakciója:

Zn + H2SO4 -> ZnSO4 + H2

1 mol cink (Zn) kell (baloldalon)

1 mol H2 fejlődéséhez (jobboldalon)


0,754 dm³ standardállapotú hidrogén gáz (H2) fejlődött.

az ideális gáztörvényből ez jön ki:

1 mol standardállapotú ideális gáz térfogata 24,5 dm³

(ez szinte minden standarállapotú gázra igaz, hidrogén gázra is)

ebből ki lehet számolni, hogy 0,754 dm³ hidrogén gáz az hány mol. x=?

24,5 dm³/1 mol= 0,754 dm³/x mol

mindkét oldalt *x /24,5

x= 0,745/24,5= 0,0304 mol H2


a reakció szerint ugyanennyi mol Zn kellett ehhez

0,0304 mol Zn tömege:

m= n *M= 0,0304 mol *65,38 g/mol= 2 g cink

A réz a maradék 3 g.

2018. dec. 23. 07:47
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2018. dec. 28. 14:34
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

2. válaszoló elrontotta az egyenletet.


Zn + 2HCl --> ZnCl2 + H2

2018. dec. 29. 00:05
 5/5 Arp Du ***** válasza:

igazad van!

de a megoldás ugyanaz, mert e reakció szerint is 1 mol Zn kell 1 mol H2 gáz fejlődéséhez.

2018. dec. 31. 23:47