[link]


A fenti feladatban hogy az egyenlet >=1 lehessen ahhoz p-nek 0<=p<=8 között kell mozognia.


Ezután én úgy csináltam hogy a kisebbik gyök nagyobb legyen -1nel , a nagyobbik gyök pedig kisebb legyen 1-nel.


Nekem az jött ki hogy

0.145...<p<0.208...

Vagy 4.791...<p<6.854...


De a megoldókulcs szerint

](7+3sqrt(5))2 ; végtelen [


2021. jan. 14. 21:17
 1/7 anonim ***** válasza:

(x² + p²) / p >= (6 + x)


A jobb oldal tuti pozitív. Mivel x² és p² is az így p nem lehet negatív, sőt mi több 0 sem, mert nevezőben van. p-re erősebb becslést is tudunk adni: a bal oldal minimuma (x=0 esetben) p, a jobb oldalé pedig (x=-1+0 választásakor) 5+0. Így teljesül, hogy p > 5.


Az eredeti egyenlőtlenséget rendezve kapod, hogy:

p² - (x + 6)p + x² >= 0


p1, p2 = [(x + 6) -+ √((x + 6)² - 4x²)] / 2


Itt rontottad el. A keresett p nem p1 és p2 között lesz, hanem p1-nél kisebb egyenlő vagy p2-nél nagyobb egyenlő lesz.


Ezután használod fel, hogy az x -1 és 1 között van, egyenlőség megengedése nélkül. Kapod ezeket a határokat:


p < 0.208 vagy p > 4.791

p < 0.145 vagy p > 6.854


Ezután ha összegyúrod az összes p-re vonatkozó feltételt, akkor kapod, hogy:


p eleme ](7 + 3√5) / 2, inf[

2021. jan. 14. 23:57
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segitseget.

Igazad van. Ott rontottam el.

2021. jan. 15. 01:05
 3/7 A kérdező kommentje:

Jó amit írtál köszi.

De egy kérdésem had legyen:


Ha az én gondolatmenetemmel megyünk neki a feladatnak akkor mi a levezetés?

Tudjuk hogy a kisebb gyök >-1 és a nagyobb gyök <1.

A másodfokú egyenletunk pozitív, tehát növekvő a függvény.

Hogy egyenlő lehessen 0-val ahhoz a diszkriminansnak >=0-nak kell lennie.

És ekkor 0<=p<=8.


Majd utána felírjuk hogy a kisebb gyök >-1 a nagyobbik <1.


Vagy ez így nem jó?

2021. jan. 15. 22:07
 4/7 anonim ***** válasza:

Azt hiszem erről kérdeztél:


x² - px - 6p + p² >= 0


A bal oldal ugye egy "boldog/mosolygós" parabola, mert x² együtthatója pozitív. Ilyenkor érdemes végiggondolni, hogy a különböző diszkriminánsok mit jelentenek:


D > 0: A parabola két különböző pontban metszette a x tengelyt. (pl.: x² - 1)

D = 0: A parabola egy pontban érintette az x tengelyt. (pl.: x²)

D < 0: Komplex megoldást kapsz, ami annyit jelent, hogy a függvény soha nem érintette az x tengelyt (pl.: x² + 1)


Ha megnézed az egyenlőséget a negatív diszkriminánsos eset is jó, hiszen akkor a bal oldal biztos nagyobb mint 0. Egyenlő 0-val negatív diszkriminánssal valóban sosem lesz, de ez nem is baj. Tehát ezzel sajnos nem tudsz p-re határokat szabni :(


No meg ha visszaírod az eredeti egyenlőtlenségbe például azt, hogy p = 100 láthatod, hogy p simán lehet 8-nál több.


A feladat nehéz részének egyébként én pont p alsó becslését (p > 5) tartottam. Ezt mindenképpen meg kell tenni, mert különben a megoldásban megkapnád a ]0, (7 - 3√5) / 2[ intervallumot is a ](7 + 3√5) / 2, inf[ mellé.

2021. jan. 16. 00:08
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt a szép hosszú értelmes választ.



Időközben azon gondolkodtam hogy az egész feladatnak így állnék neki:


(X^2+P^2-p(6+x))/p(6+x)>=0


Ekkor negatív/negatív vagy pozitív/pozitív osztast kell kapnunk.


p=\=0


A nevező szerint p<0 esetén, a számláló <=0 legyen.

Illetve a nevező p>0 esetén a számláló >=0 legyen.


Ekkor a számlálóra kapunk mindkét esetnél p értékeket, majd megvizsgáljuk hogy a nevező és szamlalonal egyszerre mely p értékek esetén lesz igaz az egyenlőtlenség.

2021. jan. 16. 02:01
 6/7 A kérdező kommentje:

Illetve ha a diszkriminans negatív akkor viszont némely esetben minden x-re igaz lesz az állítás.

Ezt meg kell vizsgálni.

2021. jan. 16. 02:08
 7/7 A kérdező kommentje:

Ezt az egész feladatot úgy lehetett volna “fuszerezni” hogy csak ]-1;1[ x esetén lehessen értelmezni.


Nah ekkor kellet volna az hogy a diszkriminans >=0 legyen.


Hiszen ha nem metszi az x tengelyt a függvény akkor minden x-re vagy pozitív, vagy negatív lett volna a számláló.


Ezért kellett volna az hogy metsze az x tengelyt a függvény, mert ekkor meg lehetett volna határozni hogy csak -1<x<1 esetben vagy pozitív vagy negatív.

A többi esetben pedig az ellentetje.



Jól gondolom?

2021. jan. 16. 02:15