Tudnátok segíteni? Feladat, lerajzolni az ábrát felírni a rúdra merőleges erőket. Nyomatékok kiszámítása. Majd az alátámasztásnál létrejövő nyomaték meghatározása. Az utolsó feladatnál a szögeket a vízszintessel bezárva kell érteni.


[link]

[link]

[link]



2021. jan. 7. 08:31
 1/4 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

Link1

1. A felfelé mutató erőket pozitív, a lefelé mutatúkat negatív előjellel veszed figyelembe.

2. Kiszámolod az első erőnek a rúdra merőleges komponensét a megfelelő szögfüggvény segítségével: F1 = +300·sin(90°)

3. Ezt megszorzod az erőkarral (az erő támadási pontja és az alátámasztási pont közötti távolság), amit pozitív előjellel veszel figyelembe, ha +x-féltengelyre, és negatíval, ha a -x-féltengelyre esik. Megjegyzés: F10 erőkarja 0.

4. Ezt elvégzed az összes erőre.

5. Az eredményeket összeadod figyelembe véve a szorzatok előjeleit.


Link2

Az előzőben nem, de itt már van negatív előjelű erőkar. A módszer ugyanaz.


Link3

1. Kiszámolod az F1 erő

x irányú komponensét F1x = F1·cos(alfa1),

y irányú komponensét F1y = F1·sin(alfa1).

2. Ezt elvégzed az összes erőre.

3. Összeadod az x komponenseket.

4. Összeadod az y komponenseket.

5. Fer Pitagorasz-tétellel adódik. alfaer pedig arctan(Fyer/Fxer).

2021. jan. 7. 10:35
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon köszi a választ! De kb alig vágom ezt az anyagot leginkább a kiszámítás része nem megy sajna. :(

Ha egyiket megoldanád jobban megérteném. Nem tudom van-e időd erre.

2021. jan. 7. 10:52
 3/4 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

Nincs rá időm. Világosan elmagyaráztam, mit kell tenned, de kapsz egy kezdőlökést.

[link]

M1 = F1·sin(90°)·(r_piros + ... + r_sárga) = +300 N·1·(3 m + ... + 1 m)

M2 = F2·cos(alfa)·(r_rózsaszín + ... r_sárga) = -200 N·cos(22°)·(3 m + ... + 1 m)

...

M_er = M1 + M2 + ... M10


[link]

Itt M1, M2 ... M6 kiszámításánál a narancssárga nem számít. M7 számításában a narancssárga -3 m

Ráadásul Excelben van az egész, úgyhogy baromi könnyű a feladat kiszámoltatása.

2021. jan. 7. 11:29
 4/4 A kérdező kommentje:
Rendben köszönöm!
2021. jan. 7. 11:37