Ezt valaki megtudná nekem oldani?


Kérlek ezt vezessétek le nekem részletesen


1, Ismertesd a szeszes erjedés kémiai folyamatát

Milyen töménységű alkohololdat állítható elő szeszes erjedéssel? Miért?


2, Egy alkanol 4,6 grammjának elégetésekor 4,9 dm3 ( 25°C-os légköri nyomású)széndioxid-gáz keletkezik.Melyik alkoholról van szó?


2020. dec. 15. 16:14
 1/2 A kérdező kommentje:
Közben az 1re rájöttem viszont a 2 valaki légyszike vezesse le
2020. dec. 15. 18:22
 2/2 Arp Du ***** válasza:

alkanol: egyszerű alkoholok, pl. metanol, etanol

etanol égése: C2H5OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O

látszik hogy 2 db C atomból (C2 a C2H5OH-ban) → 2 db CO2 keletkezik (1:1 arány)

Ha kiszámolod, hogy 4,9 dm3 CO2 az mennyi mol CO2, ezzel megegyező mol C atom volt az alkanolban (1:1 arány)


fizikai törvény:

24,8 dm3 térfogatú (25°C-os légköri nyomású: standard állapotú) gáz anyagmennyisége: 1 mol

akkor 4,9 dm3 térfogatú standard áll. gáz az 4,9/24,8= 0,2 mol


0,2 mol C atom → 0,2 mol CO2 gáz

0,2 mol C tömege: m= n*M= 0,2mol *12g/mol= 2,4 g C

alkanolban C, H és O atomok vannak

4,6 g alkanol -2,4 g C= 2,2 g a H és O tömege

látszik hogy m(C) : m(H+O)= 2,4 : 2,2


nézzük melyik alkanolban vannak ilyen arányban (az atomok moláris tömege alapján)

metanol CH3OH:

m(C)= 12

m(H+O)= 4*1 +16= 20


etanol C2H5OH (etil-alkohol):

m(C)= 24

m(H)+m(O)= 6*1 +16= 22

24:22= 2,4:2,2 ez pont a jó arány.

0,2 mol C atom égett el, ez 0,1 mol etanolban van

(2 db C atom van 1 db etanolban, 2:1 arány)

0,1 mol etanol tömege: m=n*M= 0,1*46= 4,6 g

2020. dec. 17. 20:27