Kaptunk egy házi feladatot és nem tudom megoldani. Egyszerűen nem értem... nagyon megköszönném annak, aki tudna segíteni!:)
A feladat így szól:
Alakítsuk teljes négyzetté az alábbi kifejezéseket:
a) x^2-6x+10
b) x^2+12x+39
c) x^2-7x+13
d) x^2+21x+21
e) 3x^2-6x+8
f) -2x^2+6x-1
2020. dec. 12. 00:29
1/2 anonim válasza:
A trükk az, hogy ha a főegyüttható 1, akkor a zárójelbe a középső tag együtthatójának felét kell írni az x mellé.
a) (x-3)^2. Ha ezt kibontanád, akkor x^2-6x+9-et kapnád, de neked x^2-6x+10-ed van, tehát korrigálni kell +1-gyel, tehát (x-3)^2+1.
e) Ebben az esetben ki kell emelned a 3-at (a konstans tagból nem muszáj); 3*(x^2-2x)+8. Ezután a zárójelben lévő részt kell teljes négyzetté alakítani;
x^2-2x = (x-1)^2-1, így a feladat:
3*((x-1)^2-1)+8 = 3*(x-1)^2+5.
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a segítséget!😊
2020. dec. 12. 13:32