Hogyan kell tejes négyzetté alakítani ezt a számítást?


x^2+12-15

Nekem ez jött ki: 3*(1/3x+2)-27 Ez helyes?



2016. júl. 26. 13:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Erről magad is megbizonyosodhatsz, hogyha kibontod; rögtön látni fogod, hogy 3*(1/9)*x^2 lesz, ami x^2/3-mal egyenlő, ami pedig nem x^2 (már pedig az ereetiben az van), szóval ez így nem jó.


Indokolatlannak érzem azt a3-as kiemelést, és látható is, hogy csak nehezíti az életünket.


A helyes megoldás: (x+6)^2-51.

2016. júl. 26. 13:53
 2/4 anonim ***** válasza:

(A te megoldásodban hol van a négyzet, ha már egyszer négyzetté kell alakítani..?!

Feltételezem lemaradt egy x változó a 12 mögül, tehát:

x^2 + 12x - 15 =

(x+6)^2 -36 - 15 =

(x+6)^2 - 51

2016. júl. 26. 13:57
 3/4 anonim ***** válasza:

Ugye: (a+b)^2= a^2+2ab+b^2

Jelen esetben: x^2+12x-15

Ilyenkor mindig az x együtthatós tagot nézzük, mivel azt kellene nekünk precízen előállítani, hiszen utána már nem korrigálhatunk. Ez egy konstans számnál már mennyivel egyszerűbb, mi is ki fogjunk vonni belőle a 2. tag négyzetét.

Tehát (x+6)^2-51.

2016. júl. 26. 14:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) Elnéztem és nem láttam az x-es változótagot a 12-nél, ezért nem sikerült elsőnek elvégeznem helyesen.
2016. júl. 26. 15:37