Teljes négyzetté alakítás?


valaki letudná vezetni nekem ezt a teljes négyzetté alakítást,hogy hogy jön ki?


3x^2-12x-13


az órán a tanárral

-3(x+2)^2-1 jött ki, de nem értem, hogy hogyan :(



2020. szept. 28. 15:54
 1/9 anonim ***** válasza:
76%

3x^2-12x-13=3(x^2-4x)-13=3((x-2)^2-4)-13=

=3(x-2)^2-12-13=3(x-2)^2-25

Biztosan rosszul írtátok le a feladatot.

2020. szept. 28. 16:45
 2/9 anonim válasza:
18%

photomath, letöltöd, megmondja

(hogy ne legyen kint több ilyen kérdés)

2020. szept. 28. 16:59
 3/9 anonim ***** válasza:
53%

szia! félve írom, és lehet nagy hülyeség, de mivel senki sem írt, ezért válaszolok. Őszintén szólva, én sem értem, hogy az hogyan jött ki. Szerintem 3(x-2)^2-25 lesz a teljes négyzet. Ez nekem így jött ki: kiemeled a 3-mat az x-es tagokból. Ha az x^2-et előtt van egy szám, akkor mindig azt kiemeled az x-es tagokból. Tehát azt kapod, hogy 3(x^2-4x)-13. ezután az a lépés jön, hogy ami a zárójelben van, az valami a négyzeten, csak hiányzik a második tag négyzete. Tehát az (a-b)^2=a^2-2ab+b^2 azonosságot használod fel a zárójelesre. Abból indulsz ki, hogy a -4x a kétszres szorzat, tehét, az akkor, (x-2)^2. és akkor ha ezt kibontod, az azonosság alapján, látod, hogy 4-gyel többet kaptál, a zárójeleshez képest. Ezért ezt kivonod. és így egyenlő lesz, theát x^2-4x = (x-2)^2-4 ezt a jobb oldalt most vissza írod, fogyelve arra, hogy az egészet kell majd a hárommal szorozni, tehát: 3[(x-2)^2-4]-13 most visszaszorzol a 3-mal és 3(x-2)^2-12-13 om lesz az eredmény, ezt rendezed és megkapod a 3(x-2)^2-25-öt. nem tudom nektek az hogyan jött ki, persze lehet az enyám a rossz, ha valakinek kijön akkor az engem is érdekelne. Alapból azt sem értem, hogy ti miért -3-at emeltetek ki. mert ha kiemeled a -3at, akkor -3(-x^2+4x)-et kapsz és a -x^2+4 a mínusz miatt nem lesz egyenlő az (x+2)^2-4-gyel mert ti nektek ez így jött ki, hogy úgy emeltetek ki, hogy -3(x^2+4x)-13 és akkor az előzőek alapján, ebből az lesz, hogy -3[(x+2)^2-4]-13 és ha beszorzol -3-mmal akkor kijön az, ami nektek lett, de ez szerintem nem jó, mert ha -3-at emelsz ki, akkor az xnégyzet negatív lesz, nektek meg pozitív maradt.


függvényábrázoló programba is ha beírod, az eredetit meg ami nektek kijött, akkor látod, hogy a két görbe nem egybevágó, szóval nem értem, az enymnél elvileg egyezik a görbe is. nézd meg, itt a link az ábrázolóhoz: [link]

2020. szept. 28. 17:03
 4/9 anonim ***** válasza:
53%
utolsó vagyok, látom azóta írtak, azt nem láttam elnézést
2020. szept. 28. 17:03
 5/9 A kérdező kommentje:
bocsánat, elírtam a fentit az eredeti igy van -3x^2-12x-13 szóval van a 3 előtt- jel
2020. szept. 28. 21:00
 6/9 A kérdező kommentje:

-3[x^2+4x+13/3]


-3[(x+2)^2-4+13/3]


-3(x+2)^2+12-13


-3(x+2)^2-1


nekünk így jött ki


de nem értem mi az a 13/3-ad,meg hogy az h tűnik el onnan

meg ha -3al beszorozzuk akkor utána miért marad ott a -3

miért nem sima 3mal szoroztunk es ugy tunik el a harmad


ill. a teljes négyzetté alakitasban miért kell +t írni -3(x+(itt)2) ha az eredetiben 3x^2-(itt minusz van)12x-13


:(

2020. szept. 28. 21:14
 7/9 anonim ***** válasza:

–3x²–12x–13

minden tagból kiemelt 3-at:

–3(x²+4x+13/3)

Ha kiemel –3-at, akkor a zárójelben levő tagokat el kell osztani –3-mal, innen jött a 13/3.

Az x²+4x-et felírta így: (x+2)²–4:

–3[(x+2)²–4+13/3]

Elvégezte a –3-mal való szorzást, azért –3-mal, mert a szögletes zárójel előtt –3 van:

–3(x+2)²+12–13

–3(x+2)²–1

A szögletes zárójelben levő tagokat be kell szorozni –3-mal, ezért lesz –3(x+2)². A –4-et és a +13/3 már csak meg tudod szorozni –3-mal.



Én így oldottam meg, szerintem így egyszerűbb:

–3x²–12x–13

A –13-at felírod így: –13=–12–1:

–3x²–12x–12–1

Az első három tagból kiemelsz–3-at:

–3(x²+4x+4)–1

A zárójelben levő rész teljes négyzetté alakítható: (x²+4x+4)=(x+2)²:

–3(x+2)²–1

2020. szept. 28. 23:49
 8/9 anonim ***** válasza:

"minden tagból kiemelt 3-at:"

Lemarad egy - jel:

minden tagból kiemelt –3-at:

2020. szept. 28. 23:52
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek!!! :)


és azt is, hogy nem hurrogtatok le hanem érthetően leírtatok, nagyon sokat segitett köszi meg1x ment a zold kéz!:)

2020. szept. 29. 22:21