Három szám összege 123 a második szám 2-vel nagyobb mint az első szám kétszerese, a harmadik szám pedig 5-tel kisebb, mint az első szám háromszorosa. Melyek ezek a számok?


2020. dec. 1. 12:34
 1/4 anonim ***** válasza:
83%

a + b + c = 123

b = 2a + 2

c = 3a - 5

Innen behelyettesítéssel könnyen megoldható.

2020. dec. 1. 12:45
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

1.szám= x

2.szám= 2x+ 2

3.szám= 3x-5

x+2x+2+3x-5= 123


és megoldod az egyenletet

szólj ha nem sikerült :)

2020. dec. 1. 13:40
 3/4 anonim ***** válasza:
19%

Egyszerű okoskodással ki lehet találni.


* "harmadik szám 5-tel kisebb, mint az első szám háromszorosa"

Ez alapján az első szám kizárásos alapon 2 vagy 3 vagy 4 lehet csak, különben kétjegyű vagy negatív szám jönne ki a harmadik számnak.


* Ugyanebből következik, hogy a harmadik szám 1 vagy 4 vagy 7 lehet csak.


* "a második szám 2-vel nagyobb mint az első szám kétszerese"

Azaz 6 vagy 8 lehet csak a második szám.


Hoppá!!!


- Kiderül, hogy 4 nem lehet az első szám, mert akkor a második számra kétjegyű szám jönne ki, tehát az első vagy 2 vagy 3, a 4-et kihúzhatjuk.


- Ha kihúzzuk elsőnek a 4-et, akkor a harmadik nem lehet 7, azt is kihúzhatjuk.


Lehetőségek:


Hadd ne írjam fel... 2*2*2 = 8 szám tud kijönni, tessék szépen összeszedni őket.

2020. dec. 1. 13:59
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat!
2020. dec. 1. 15:44