Matekpéldában kellene segítség. Hány éves az elefánt és a víziló?

Egy állatkertben az elefánt és a víziló életkorának összege 56 év. Az elefánt kétszer olyan idős, mint a víziló volt akkor, amikor az elefánt feleannyi éves volt, mint a víziló lesz akkor, amikor a víziló háromszor olyan idős lesz, mint az elefánt volt akkor, amikor az elefánt háromszor olyan idős volt, mint a víziló volt ugyanabban az időben. Hány évesek most?

2020. nov. 23. 19:30
1 2
 11/17 NGM válasza:
Fel lehet írni egy könnyen megoldható 5 ismeretlenes egyenletrendszert. Esetleg ki is lehet logikázni egy kis plusz infóval: az utolsó feltétel 14 évvel ezelőttre vonatkozik.
2020. nov. 24. 19:59
 12/17 anonim ***** válasza:

az elefánt és a víziló életkorának összege 56

e + v = 56

az elefánt háromszor olyan idős volt, mint a víziló volt ugyanabban az időben

e = 3v

v = 14

e = 42

2021. jan. 22. 09:05
 13/17 A kérdező kommentje:
És a köztes dolgok? A feleannyi, a háromszor olyan idős, stb.
2021. jan. 22. 11:13
 14/17 anonim ***** válasza:
már leírták #9-ben csak duma pont ez a feladat lényege a megtévesztés és meglátod-e benne a lényeget
2021. jan. 22. 13:27
 15/17 anonim ***** válasza:

12-es, ez azért nem jó, mert nem akkor volt az elefánt háromszor annyi idős, mint a víziló, mikor az életkoruk összege 56 év volt és mivel azt se mondja meg a feladat, hogy ez hány évvel azelőtt volt, így nem is lehet vele számolni.

Most ha azt mondom, hogy egy testvérpár korának összege 26 év és valamikor az egyikük 3-szor annyi idős volt, nem fogod tudni ennyiből kiszámolni, mivel már nem 3-szor annyi idős.


Kérdező, a tanár azóta se mondta el nektek a megoldást?

2021. jan. 22. 17:20
 16/17 A kérdező kommentje:

Közben az e-házi oldalán megtaláltam a megoldást.


1. Irjuk fel az egyeneleteket:


E+V=56

E-V=x (életkorkülönbség, ami minden "idősíkban" állandó)


Fentiekből:

V=E-x

E+V=E+E-x=2E-x=56


A legutolsó állításból:

E3=3V3 (utolsó, legrégebbi "időksíkbeli" elefánt és viziló életkor)

E3-V3=x (hiszen az életkoruk különbsége bármikor ugyanaz)


Ezekből:

E3-V3=x -> E3=x+V3

E3=3V3 -> V3=E3/3

V3=(x+V3)/3

3V3=x+V3

2V3=x

V3=x/2


Az egész hosszú állításból:


E=2((3*3*V3)/2-x) -> elefánt 3* annyi idős volt, mint a viziló ugyanakkor: 3*V3 -> amikor a viziló lesz 3* ilyen idős: 3*3*V3 -> amikor az elefánt fele ennyi idős lesz: (3*3*V3)/2 -> ekkor a viziló életkora: (3*3*V3)/2-x) -> most az elefánt kétszer ilyen idős: 2((3*3*V3)/2-x)


Ebből:

E=2((3*3*V3)/2-x)=2((3*3*(x/2))/2-x)=2((4,5x)/2-x)=4,5x-2x=2,5x


Helyettesítsük ezt a fentit be a lenti képletbe:

2E-x=56=2(2,5x)-x=5x-x=4x

x=56/4=14


Ebből már adódik, hogy:

E=2,5x=35 és V=E-x=35-14=21


Tehát az elefánt 35 éves, a viziló 21 éves, életkorkülönbségük pedig 14 év.


Ellenőrzés:


- kezdjük a legvégéről: mikor az elefánt 3* annyi idős volt, mint a viziló ugyanabban az időben -> E=21, V=7

- mikor a viziló 3* annyi idős lesz, mint fentebb az elefánt -> V=3*21=63

- az elefánt feleannyi éves, mint fentebb a viziló -> E=63/2 = 31,5

- a viziló ugyanebben az időben -> V=31,5-14= 17,5

- elefánt kétszer annyi idős, mint a viziló fentebb -> E=17,5*2=35, ami eredetileg is kijött.


[link]

2021. jan. 28. 22:19
 17/17 anonim ***** válasza:
Köszi :) Így már érthető és jónak is tűnik, de magamtól nem jöttem volna rá, hogy plusz ismeretlenként még be kell hozni a korkülönbséget. Utólag már logikus, hiszen az az egyetlen, ami állandó. Azért nem semmi, hogy ilyen feladatot adtak fel nektek 7.-ben.
2021. jan. 29. 12:04
1 2