MissWhite kérdése:

Van 8 darab dominóm A dominókon ezek az állatok láthatóak: kutya, macska, zsiráf, elefánt, medve, delfin, majom, ló A kérdések? Lentebb


Hány darab dominó állítható össze ezekből a képekből?


Hány dominót kell kihúzni a zsákból, hogy biztosan legyen közte medvés?


Hányat, hogy biztosan legyen köztük kutyás vagy lovas?


Hányat, hogy legyen közte olyan, amelynek mindkét részén ugyanaz az állat van?


2011. ápr. 7. 19:45
 1/6 anonim ***** válasza:

1. A dominónak mindkét végére 8fajta állatot tehetsz, így összesen 8*8 = 64 dominód lehet.

2. Olyan dominó, aminek az egyik végén medve van 8db van. Aminek a másik végén medve van szintén 8db van, viszont a medve-medve dominót mindkétszer beleszámoltuk, tehát olyan dominó amin van medve 8+8-1 = 17 db van. Ezért a skatulya elv szerint 64-17+1 = 48db-ot kell húzni hogy biztosan legyen benne medvés (Hiszen kihúzhtaod a 47 nem medvéset, de 48.dikra már biztos, hogy medvés lesz.)

3. Kutyás és lovas is 17db van az előzőek alapján, már csak az a kérdés, hogy hány dominót számoltunk kétszer:

kutya-ló, ló-kutya, ezeket mindkét esetben számoltuk, így összesen 17+17-2 = 32 kutyás, vagy lovas dominó van, így legalább 64-32+1 = 33 dominót kell húzni

4. Olyan dominó, aminek mindkét felén ugyanaz az állat van 8db van, ezért 64-8+1 = 57db-ot kell húzni

2011. ápr. 8. 11:54
 2/6 A kérdező kommentje:

Ezek a válaszok közül lehet csak választani :

36

28

45

37

2011. ápr. 8. 15:54
 3/6 A kérdező kommentje:
De azért köszi :D nem tudnál úgy gondolkozni hogy ezek a válaszok közül melyik hová kell?
2011. ápr. 8. 16:02
 4/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok, úgy tűnik régen dominóztam.


Valószínűleg ott tévedtem, hogy én külön esetnek vettem, ha a sorrend mondjuk ló-kutya és kutya-ló, viszont ezek szerint ez ugyanaz, amiben van is logika, hiszen el lehet forgatni.

Akkor újra ez alapján a logika alapján.


1. Kiválasztunk egy állatot, ehhez 8 másik képet tehetünk a dominó másik végére. A következő állatnál viszont már csak 7-et, hiszen egyet már az előzőnél felhasználtunk, a következőnél 6-ot, stb. Így összesen: 8+7+6+5+4+3+2+1 = 36db dominó lehetséges.


2. 8 dominón van medve, így a válasz 32-8+1 = 25

3. 15 dominó van, amin kutya, vagy ló van, hiszen 8-8 db van mindkettőből, de a kutya-ló dominót 2x számoltuk, ezért 8+8-1 = 15. Tehát legalább 32-15+1 = 18-at kell húzni legalább

4. Szintén 8 olyan dominó van, amin ugyanaz az állat szerepel, tehát itt is 25 a válasz


Remélem, így már jó lesz :)

2011. ápr. 8. 16:47
 5/6 anonim ***** válasza:

Hihetetlen, hogy mennyire figyelmetlen vagyok ma:(

Kiszámolom, hogy 36, erre utána mindenhol 32-t írok, ki tudja miért. Tehát mégegyszer:


2. 8 dominón van medve, így a válasz 36-8+1 = 29

3. 15 dominó van, amin kutya, vagy ló van, hiszen 8-8 db van mindkettőből, de a kutya-ló dominót 2x számoltuk, ezért 8+8-1 = 15. Tehát legalább 36-15+1 = 22-at kell húzni legalább

4. Szintén 8 olyan dominó van, amin ugyanaz az állat szerepel, tehát itt is 29 a válasz

2011. ápr. 8. 19:00
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2011. ápr. 8. 22:00