Az elefántcsorda vezére elefánt mama. A tudósok megállapították, hogy a csordában elefánt mama minden gyermekének éppen annyi gyermeke van, mint ahány testvére. Elefánt mama annyi éves, amennyi a gyermekei és unokái száma összesen. Folytatas?


Hány unokája van elefánt mamának, ha életkora olyan egész szám, amely 58 és 77 év közé esik?

A.8;

B.24;

C.42;

D.56;

E.64.


2015. jan. 1. 12:20
 1/4 anonim ***** válasza:
87%

Legyen elefántmamának x gyermeke, ekkor minden gyermekének x-1 testvére van (mivel egyik elefánt sem testvére önmagának), így minden elefántgyermeknek x-1 elefántbabája van, ők így összesen x*(x-1)-nyien vannak. Ehhez még hozzáadjuk a gyermekek számát, így kapjuk elefántmama életkorát; x*(x-1)+x éves elefántmama a feladat szerint, erről tudjuk, hogy 58 és 77 közé esik:


58<x*(x-1)+x<77


Kibontjuk a zárójelet és összevonunk:


58<x^2<77 /gyököt vonunk; x>0, ezért maradnak a relációk és az előjelek


~7,6<x<8,8


Ez az egyenlőtlenség x=8 esetén lesz igaz, mivel x egész szám volt.


x-szel jelöltük az elefántmama gyermekeinek számát, tehát 8 gyermeke van. Ezzel minden elefántgyermeknek 7 testvére van, mindegyiküknek ennyi elefántbabája, tehát összesen 8*7=56 elefántbaba van, vagyis 56 unokája van elefántmamának.


Ezzel elefántmama 56+8=64 éves, ami 58 és 77 közé esik, tehát jól számoltunk.


Ezzel a helyes válasz a D, vagyis 56 unokája van.


Úgy tudunk meggyőződni, hogy csak ez az 1 megoldás van, hogy megnézzük, hogy ha 7 vagy 9 gyermeke van elefántmamának, akkor elefántmama mennyi idős lesz, ekkor kijön, hogy vagy 58-nál fiatalabb, vagy 77-nél öregebb, és értelemszerűen, ha 7-nél még kevesebb gyermeke van, akkor 58-nál még fiatalabb lesz, ha 9-nél még több, akkor 77-nél még több. Tehát csak ez az 1 megoldás lesz.

2015. jan. 1. 14:30
 2/4 Vree ***** válasza:
86%

Ez tök egyszerű, hiszen négyzetszám.


Gondold végig: a testréreim száma meg én az x+1.

A gyerekeim száma meg én: y+1.

Ha ugyanannyi testvérem van, ahány gyerekem, akkor x=y.


Az egyetlen négyzetszám 58 és 77 között a 64. (A 49 túl kevés, a 81 túl sok.)

2015. jan. 1. 14:32
 3/4 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen.
2015. jan. 1. 14:33
 4/4 Vree ***** válasza:
100%

ui. Ha még nem lenne világos:

Nyilvánvalóan mindenkinek ugyanannyi testvére van (nem lehetsz a testvére valakinek úgy,hogy ő nem a te testvéred szintén), amiből az is következik, hogy minden 1. generációsnak ugyanannyi gyereke is van.


Tehát máris leredukáltuk a feladatot egy egyszerű szorzásra. Képzeld el az elefántokat egy négyzetháló kockáiba állítva: a legfelső sorban állnak a szülők, minden szülő alatt oszlopban a gyerekei.


Csak össze kell szorozni a kettőt.


A vízszintes oszlop = a szülők száma = 1 + a testvérek száma


A függőleges oszlop = 1 + a gyerekek száma (az 1 az ő szülőjük).


Tényleg az egyetlen dolog, amivel el lehet bénázni, az az, hogy ha elfelejted a szülőket hozzáadni, vagy ha nem jössz rá, hogy a szülők száma 1-gyel nagyobb, mint a szülők testvéreinek a száma.

2015. jan. 1. 14:45