Mi az alábbi matek feladat megoldása?

Aki a XXI. század első olyan évében született, amikor senki nem volt annyi idős, mint a születési éve számjegyeinek összege, hány éves a XXI. század második ilyen évében?

2020. nov. 20. 18:36
 1/6 anonim ***** válasza:

A 21. században született, tehát 2000+x-ben (x>0).


Ekkor senki nem annyi idős, mint a születési évének számjegyeinek összege:

Tegyük fel, hogy egy ember 1abc-ben született (a,b,c nyilván számjegyek és feltételezhető, hogy senki sem 1000 előtt született.)

Az nem teljesülhet, hogy

1+a+b+c = 2000+x - 1000 - 100a - 10b - c.

1001 + 101a + 11b + c = 2000 + x.

Ha reálisak akatunk lenne, akkor a=8 vagy a=9.

Ha a = 8, akkor az illető több, mint 100 éves, viszont az születési év számjegyeinek maximális összege 1+8+9+9<100. Továbbiakban tegyük fel, hogy a = 9, tehát:

1910 + 11b + c = 2000 + x.

11b + c = 90 + x. A kérdés az, hogy ez milyen pozitív x-ek esetén nem megoldható ( 9 >= b,c >= 0)

Ha x = 8, akkor nem megoldható! (ha 0 < x < 8, akkor megoldható).

Mi a második ilyen legnagyobb szám, amire nem megoldható?

x = 19!

Azaz emberünk 2008-ban született és 2019-ben 11 éves.

2020. nov. 20. 19:58
 2/6 A kérdező kommentje:
Az 1985 és 1995 születettek pont 2008ban 2019ben annyi évesek, ez a megoldás így nem lehet jó.
2020. nov. 21. 00:19
 3/6 anonim ***** válasza:

11b + 2c = 90 + x-et kell nézni, elírtam az elején.


Ekkor az első x=7, tehát a születési év 2007.


A másodikat keresd meg te xd

2020. nov. 21. 00:30
 4/6 A kérdező kommentje:
Aztán arra jutottam, nem is kell egyenlet, mondjuk 1975tol az évekhez hozzá kell rendelni a számjegyek összegével növelt évet, és ennek a függvénynek a tulajonsagait, értékkészletét vizsgálni. 2007,2022, innen meg 11 évente van olyan év, ami nincs az értékkészletben.
2020. nov. 21. 08:14
 5/6 anonim ***** válasza:
Én meg rájöttem, hogy elfelejtettem vizsgálni, hogy mi van, hogyha már a 21. században született a vizsgált ember is...na mind1.
2020. nov. 21. 08:19
 6/6 zozo256 válasza:

Itt egy brute force megoldás: [link]


2007 az első ilyen év, és 2022 a második, azaz 15 éves akkor.

2020. nov. 22. 01:50