[link]


Ennel a feladatnal miért alakítja át a 4-edik gyök 512-t, 9/16-ra?


2020. nov. 14. 12:27
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ebben a formában tényleg rossz, de a „költő” a 2^(9/4)-re gondolt.
2020. nov. 14. 12:38
 2/6 A kérdező kommentje:

És mi az első lépés?

Kicsit bajban vagyok.


X hatvanykitevoje ugye 2-es logaritmus x. Ez egyenlő 2^9/4.


Itt hogyan kezdjük?

Valamit a kitevovel csinálunk?

2020. nov. 14. 14:47
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Először is, azt tanultátok, hogy


ennedikgyök(a) = a^(1/n) vagyis a gyök átírható hatványalakba. Ennek megfelelően


negyedikgyök(512) = 512^(1/4)


Ezután felfedezte, hogy az 512 a 2-nek 9. hatványa, így


512^(1/4) = (2^9)^(1/4), itt pedig a megfelelő hatványozásazonosságot használva 2^(9 * 1/4) = 2^(9/4)-et kap.

2020. nov. 14. 14:56
 4/6 A kérdező kommentje:

Igen eddig értem.

Az egyenlet bal oldalára gondoltam. :)

2020. nov. 14. 16:54
 5/6 anonim ***** válasza:

x^(log(2)[x])


Az egyenlet mindkét oldalának vette a 2-es alapú logaritmusát, ezért a bal oldalon:


log(2)[x^(log(2)[x])]


Itt lehet használni a logaritmus azonosságát; c*log(a)[b] = log(a)[b^c], vagyis ha egy logaritmust szorzunk, akkor a szorzótényező bevihető a logaritmusba úgy, hogy azzal a logarimuson belüli részt hatványozzuk. Ez fordítva is működik, de olyankor oda kell figyelni, hogy a logaritmuson belül ne maradhasson 0 vagy negatív. Szerencsére most x mindenképp pozitív, ezért a lépéssel nem lesz probléma, így ezt kapjuk:


log(2)[x]*log(2)[x]


Itt pedig ugyanaz a kifejezés van önmagával megszorozva, így felírható (log(2)[x])^2 alakban (ami NEM EGYEZIK MEG log(2)[x^2]-tel).

2020. nov. 14. 17:04
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2020. nov. 14. 17:10