Van két feladat amit meg is csináltam.csak az a kérdés, hogy jó-e?!

a, 4x-2*(3x-2)>17

4x-2*3x+2*2>17 /*2

4x-6x+4>17 /-6

-2x+4>17 /-4

-2x>13 /-2

x1(x az elsőn)< -13/2

x1(x az elsőn)< -6 1/2

(szerintem vannak benne hibák:/) ha talán unatkoztok vagy valami tudnátok nekem írni majd mind a két feladathoz egy ellenörzést?


b,4*(x-2)+3+3*(3-x)=2

4x-4*2+3+3(3-x)=2 /*4

4x-8+3+3(3-x)=2 /-8

4x-5+3(3-x)=2 /*3

4x-5+3*3-3x=2 /*3

4x-5+9-3x=2 +9

4x+4-3x=2 /-4

x+4=2 /-4

x=2-4 /+4

x= -2

(szerintem itt is vannak hibák. remélem, hogy semmit sem gépeltem el.)



2015. ápr. 6. 19:44
 1/5 anonim ***** válasza:

a) x<-6,5 ez jó.


b)x=-2. ez is jó


Az eredmények jók, szóval gondolom a levezetés is.

2015. ápr. 6. 19:49
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi
2015. ápr. 6. 19:54
 3/5 anonim válasza:

Bár matek zseni nem vagyok, de szerintem a b feladathoz van rövidebb levezetés is.

4*(x-2)+3+3*(3-x)=2

4x-8+3+9-3X=2

x+4=2

x=-2

2015. ápr. 6. 21:38
 4/5 tatyesz ***** válasza:

Az egyenletnél a jobb oldalra írt /... azt jelenti, hogy az egyenlet mindkét oldalával elvégezzük azt a műveletet.

Az első feladatban ezt írod: 4x-2*3x+2*2>17 /*2

itt a /*2 azt jelentené, hogy az egyenlet mindkét oldalát szorzod 2-vel, de valójában csak kiszámoltad, hogy mennyi 2*3 és 2*2. Ezt nem kell külön jelölni.


-2x+4>17 /-4 Itt helyesen jelölted, hogy /-4: mindkét oldalból kivontál 4-et, ezért a bal oldalról eltűnt a 4, a jobb oldalon pedig 17-4=13 lett.

Az utolsó lépésben pedig nem kivonsz 2-t, hanem osztasz -2-vel:


helytelen: -2x>13 /-2

helyes: -2x>13 / :(-2)


És végül: a végeredménynél teljesen felesleges odaírni, hogy x az elsőn. Eleve elsőn volt, de ezt az elején se írtad oda. Tehát a megoldás simán x<-13/2

2015. ápr. 7. 10:30
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm!!:)
2015. ápr. 7. 13:24