Mekkora tömegű vízmentes ecetsavat és mekkora tömegű abszolút alkoholt kevertünk össze,ha az észterképzési folyamatban kétszer nagyobb az etil-alkohol átalakulási százaléka,mint az ecetsavé,és végül 44g etil-acetátot nyertünk? K=4,00.


2020. okt. 21. 14:05
 1/1 anonim ***** válasza:

C2H5OH + CH3COOH ⇌ CH3COOC2H5 + H2O

Fél mól etil-acetát keletkezett, tehát fél mól víz is keletkezett. Egyensúlyban vagyunk, ezért 0,5*0,5/(x*y)=4,00, ahol x az ecetsav, y pedig az etanol anyagmennyisége egyensúlyban. Az egyenletből azt kapjuk, hogy 0,0625=xy.

"kétszer nagyobb az etil-alkohol átalakulási százaléka,mint az ecetsavé": tehát alfa_etanol=2*alfa_ecetsav

alfa_etanol=(egyensúlyban lévő alkohol)/(kezdeti alkohol)=y/(0,5+y), hasonlóan alfa_ecetsav=x/(0,5+x)

y/(0,5+y)=2*x/(0,5+x) az egyik egyenlet, a másik pedig 0,0625=xy. Ezekből megvan x és y, adj hozzájuk 0,5-öt, és szorozd meg a moláris tömeggel a kezdeti tömeghez. Kész.

2020. okt. 24. 17:16