Nekem 13 jött ki, de a megoldás szerint 19. Miért?2020. okt. 16. 15:31
1/3 anonim válasza:
A 13 hatványok 25-ös maradékait a táblázat mutatja. 20-as periódus vehető észre.
Ezek szerin
40. 1
41. 13
42. 19
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
Ezt hogyan tudnám kiszámolni Euler-Fermat tétellel? Mert a tanár így kéri.
2020. okt. 16. 16:14
3/3 Tom Benko válasza:
a^{\phi(m)}\equiv 1\pmod m
\phi(25)=20, úgyhogy
13^(42)=13^(20+20+2)=13^20\cdot13^20\cdot13^2, az első két tényező 1, úgy 13^42\equiv13^2\pmod 25
13^2=169=150+19=6\cdot25+19