Mi az összegképlete annak az oxigéntartalmú szerves vegyületnek, aminek ismeretlen tömegű mintájának égésekor 0,04 mol CO2 és 0,03 mol H2O keletkezik?
A szén és hidrogén aránya ezek alapján 0,04:0,06 = 2:3 tehát a vegyület (C2H3)n tapasztalati képlettel bír - leszámítva az oxigént.
Azt kiszámoltam, hogy a CO2-ben és H2O-ban összesen 0,11 mol oxigén van, de ebben az égés során felhasznált oxigén is benne van.
Még arra gondoltam, hogy az eddig megállapított tapasztalati képletet felírva a szénnek marad 3 szabad kötése, amihez oxigén kapcsolódhat. Ez alapján megindokolható, hogy (C2H3O3)n az összegképlete a molekulának? Számítással ezt hogyan bizonyíthatnám?
Valóban az a tapasztalati képlete. Viszont!
Nincs olyan (középiskolában tuti nincs) szerves vegyület, amiben páratlan számú hidrogén lenne! Mindig 2n+2, 2n, 2n-2, 2n-4.... a hidrogénatomok száma, úgyhogy mindig páros szám lesz. Ezért nem is (C2H3)nOx a képlete, hanem egyből már (C4H6)nOx, amiben a hidrogének száma 2m-2 (ha m szénatom van benne), tehát két kettős (vagy egy hármas) kötés lehet talán benne, vagy esetleg egy kettős kötés (C=C) és egy oxocsoport (C=O).
Azt is beláthatjuk, hogy kb. bármennyi hidroxilcsoport lehet benne, ugyanis egy szén és egy hidrogén közé bármikor betehetek egy oxigént, és a kötések ugyanúgy jól lesznek (az oxigénnek lesz egy kötése a szénnel és egy a hidrogénnel), tehát ez alapján kb. bármennyi oxigén lehet benne.
Még felírhatjuk az égési egyenletet:
(C4H6)nOx + (5,5n-x)/2 O2 -> 4n CO2 + 3n H2O,
és erre felírhatjuk esetleg azt, hogy (5,5n-x)/2<11, de az x-re ez is eléggé tág határokat ad.
Ennyit tudtam hozzáfűzni, ha valami nálam okosabb erre téved, akkor ránézhetne még :D Megkérdezhetem, hogy honnan van a feladat?
n CxHyOz + O2 → 0,04 CO2 + 0,03 H2O
n x = 0,04
n y/2 = 0,03
n y = 0,06
n x / n y = 0,04 / 0,06
x / y = 2 / 3
Mivel az összegképletben x, y és z csak egész szám lehet és x csak páros lehet, rögzíteni kell ezek közül kettőt:
Ha z = 1:
x = 2 → y = 3: C2H3O
A C-C illetve C-O-C lánc esetében sem lehet kitölteni a C atomok 4-es vegyértékét (kevés a H).
x = 4 → y = 6: C4H6O
A 4 C atom vegyértékeinek lekötéséhez a 6 H + O kevés nyílt lánc és 1 x-es kötések esetén, azonban gyűrűs formában és C=C kötéssel lehetséges: oxa-ciklopentén vagy IUPAC nevén dihidrofurán, aminek több izomerje (2,3- és 2,5-dihidrofurán) létezik:
Megjegyzés: nem gondolom hogy létezik egzakt matematikai megoldás, de én is tévedhetek nyilván.
Itt jobban látszik a vegyület:
A kérdést pontatlanul írtam ki, 1,5 gramm szerves vegyületet égetünk el, és tudjuk, hogy 1,5 grammjának közömbösítéséhez 200 cm3 13-as pH-jú NaOH oldat szükséges. A szerves vegyület szilárd, 2 kiralitáscentrumot tartalmaz.
Az 1,5 grammot figyelembe véve, lehetséges a C4H6O6 összegképlet? (borkősav)
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Az 1,5 gramm figyelembe vételével C2H3Ox x=? lenne a tapasztalai képletben?
#4
"A kérdést pontatlanul írtam ki..."
Cseszdmeg, ehhez nem tudok mást hozzáfűzni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!