?Egy ismeretlen,oxigéntartalmú,adott körülmények között gázhalmazállapotú,szerves vegyület tökéletes elégetéséhez azonos térfogatú és állapotú oxigén szükséges. A keletkezett égéstermék kizárólag vízgőzt és szén-dioxidot tartalmaz azonos térfogatban.


Adja meg az ismeretlen szerves vegyület konstitúciós képletét és nevét, ha tudjuk, hogy az égéstermék térfogata azknos állapotban megegyezik a kiindulási ismeretlen gáz-oxigén elegy térfogatával!


Kérlek vezessétek le

Köszönöm



2020. okt. 5. 13:03
 1/1 anonim ***** válasza:

CxHyOz + (x+y/4-z/2) O2 -> x CO2 + y/2 H2O, ez az általános égési egyenlet.

Volt 1 mol vegyületünk és x+y/4-z/2 mol oxigénünk (azért ennyi, mert ennyi fogyott, és nem maradt több O2).

A keletkezett égéstermék kizárólag vízgőzt és szén-dioxidot tartalmaz azonos térfogatban, tehát x=y/2.

"égéstermék térfogata azknos állapotban megegyezik a kiindulási ismeretlen gáz-oxigén elegy térfogatával", tehát x+y/2=1+x+y/4-z/2, y=2x helyettesítéssel:

2x=1+1,5x-z/2

0,5x=1-z/2

x=2-z, mivel x és z is >=1 (mivel van benne C és O is), így x=z=1, y=2, tehát a formaldehid.

2020. okt. 5. 20:45