Sin, Cos, Tg, Ctg függvény transzformációja hogyan van? Mikor mit kell csinálni?

Arra gondolok, hogy ha meglátok egy ilyen függvényt leírva, honnan tudom, hogy mondjuk mikor kell nyújtani, tükrözni, meg ilyenek?
2020. okt. 3. 15:46
 1/6 anonim ***** válasza:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazif..

Először ezt nézd meg, utána próbálkozz ezzel.

Például legyen a függvény: f(x)=-3sin(2x-Pi/3)+1

Az ábrázolás menete:

f1(x)=sin(x)

f2(x)=sin(x-Pi/3) - x-tengely menti eltolás Pi/3-mal

f3(x)=sin(2x-Pi/3)- x-tengely menti nyújtás 1/2-szeresére

f4(x)=3sin(2x-Pi/3) - y-tengely menti nyújtás 3-szorosára

f5(x)=-3sin(2x-Pi/3) - tükrözés az x-tengelyre

f(x) - y-tengeyl menti eltolás 1-gyel

2020. okt. 3. 16:17
 2/6 anonim ***** válasza:

Innen megtanulhatod a függvénytranszformációt:

[link]

2020. okt. 3. 16:21
 3/6 anonim ***** válasza:

4 függvénytranszformáció van, általánosan alakjaik:


1. F(x)= x+c (pl. Sin(x)+c) ez esetben minden y koordinátához c értéket kell hozzádni (vagy kivonni ha negatív), az x koordináták nem változnak


2. F(x)= c*x (pl. c*sin(x)) ez esetben minden y koordinátát meg kell szorozni c értékével (vagy osztani pl sin(x)/c), az x koordináták nem változnak


3. F(x)= (x+c) (pl. Sin(x+c) ) ez esetben minden x koordinátából ki kell vonni c értékét (vagy hozzáadni ha ellentétes művelet van), az y koordináták nem változnak


4. F(x)= (c*x) (pl. Sin(c*x) ) ez esetben minden x koordinátát osztani kell c értékével (vagy szorozni ha osztás van), y koordináták változatlanok


Számomra ezek a nyújtva, tükrözve magyarázatok kicsit zavarosak meg függvény-függő is.

2020. okt. 3. 16:23
 4/6 anonim ***** válasza:

#3-nak

1. F(x)=f(x)+c

2. F(x)=c*f(x)

3. F(x)=f(x+c)

4. F(x)=f(c*x)

2020. okt. 3. 16:46
 5/6 anonim ***** válasza:
A függvénytranszformációk ugyanúgy működnek, mint bármely más esetben.
2020. okt. 3. 16:51
 6/6 anonim ***** válasza:

Sajnos zavarosak és pontatlanok a válaszok... Vannak benne jó dolgok, de nem mind helyes.


Első körben egy egyszerűbben kezelhető függvényt érdemes tanulmányozni ebből a szempontból, például az f(x)=x^2 függvény. Felírod az értéktáblázatait, és megnézed, hogy az x^2-hez képest hogyan alakulnak a függvények.


A külső függvénytranszfomációk esetén nincs nagy varázslat, a józan ész szerint alakulnak az értékek, és a transzformációs lépéseket a műveleti sorrend szerint kell elvégezni (az alapfüggvényre vonatkoztatva).


A belső függvénytranszformációk szerint minden pont fordítva van, ráadásul a transzformációs lépések sem a műveleti sorrendet követik. Van egy másik elméleti megközelítés, ami a belső függvénytranszformációk esetén jobban kezelhető; azt mondhatjuk, hogy a belső függvénytranszformációk nem magát a függvényt transzformálják, hanem az értelmezési tartományt, vagyis az x-tengelyt (ha jobban belegondolunk, ez valóján nem annyira meglepő). Ha így nézzük, akkor már ugyanazok igazak lesznek, mint a külső függvénytranszformációk esetén (vagyis pédául a 2* az valóban kétszeres nyújtás lesz, nem pedig felezés), csak a transzformációs lépéseket az x-tengelyen hajtjuk végre, a transzformáció középpontja pedig mindig a 0 szám lesz.

2020. okt. 3. 17:47