Mi a különbség a belső és a külső függvény transzformációk között?

Nem tudom értelmes e a kérdés... Hogyan tudom eldönteni függvény ábraázoláskor hogy az y vagy az x tengelyen toljam el a függvényt?

2020. szept. 6. 15:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Minden transzformáció esetén van egy "fő" művelet, aminek elvégzése előtt és után beszélhetünk belső illetve külső függvénytranformációról.


Például vegyük az f(x)=x^2 függvényt. Itt a "fő" művelet a négyzetre emelés, tehát amit ez előtt végzünk el, az belső, amit ez után, az külső függvénytranszformációnak számít. Vegyük például a


g(x) = (x-5)^2 -4


függvényt. A négyzetre emelés előtt az 5 kivonását kell elvégezned, így a fentiek értelmében ez belső transzformáció. A négyzetre emelés után kell kivonnod a 4-et, ez pedig külső transzformáció.

2020. szept. 6. 15:41
 2/3 anonim ***** válasza:

Adott egy függvény f(x), aminek ismered a grafikonját.


"Belső" függvénytranszformáció:

Először változtatsz a független változón (x, és az így kapott számra hajtod végre az eredeti függvény (f) hozzárendelési szabályát. Pédául: g(x)=f(x+a), g(x)=f(ax), g(x)=f(-x), g(x)=f(|x|), ...


"Külső" függvénytranszformáció:

Először végrehajtod az eredeti függvény (f) hozzárendelési szabályát a független változón (x), majd az így kapott számon változtatsz, Például: g(x)=f(x)+a, g(x)=af(x), g(x)=-f(x), g(x)=|f(x)|, ...

2020. szept. 6. 16:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi így már értem
2020. szept. 7. 20:58