Egy moziban osszesen 20 sor van, a vászontol hátrafelé minden sorban 3mal tobb szék van. A 12. Sorban 45 szék van. Hany szék vn a moziban?

2020. szept. 29. 11:25
 1/3 anonim ***** válasza:

[link]

d=3, a12=45, s20=?

45=a1+11*3

a1=45-33=12

s20=(2*12+19*3)*20/2 ...

2020. szept. 29. 11:35
 2/3 A kérdező kommentje:

A1=5 D=3

N tagja összege 440

N?

2020. szept. 29. 11:47
 3/3 anonim ***** válasza:

Ugyanúgy behelyettesítesz az összegképletbe:


S(n) = (2*a1 + (n-1)*d)/2 * n


440 = (2*5 + (n-1)*3)/2 * n


Látható, hogy egy másodfokú egyenletet kapunk, amit kibontogatás után meg lehet oldani:


440 = (10 + 3n-3)/2 * n

880 = (3n+7)*n

880 = 3n^2+7n

0 = 3n^2+7n-880


Erre fel lehet írni a megoldóképletet; n=-55/3 és n=16, nekünk pozitív egész eredményre van szükségünk, így n=16 lesz a jó, tehát a sorozat 16. tagjáig lesz az összeg 440.

2020. szept. 29. 12:40