Hogyan kell indirekt módon bizonyítani a következő állítást?

√11 irracionális szám

2020. szept. 21. 15:44
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Az indirekt bizonyítás lényege, hogy az ellenkezőjét feltételezzük, s azt bizonyítjuk, hoghy az lehetetlen. Vagyis az ellenállítás az, hogy gyök 11 racionális szám, vagyis felírható két egész szám hányadosaként. Ebből indulj el.
2020. szept. 21. 15:46
 2/3 A kérdező kommentje:
Szóval akkor √11= a/b, ahol a és b egész számok és b nem egyenlő 0-val. Négyzetre emelhetek, vagyis 11=a^2/b^2. b^2 beszorozhatok, vagyis 11b^2=a^2 Innentől hogyan kellene továbbmenni?
2020. szept. 21. 15:50
 3/3 anonim ***** válasza:
82%

Ugyanúgy kell, mint a √2 esetén; tegyük fel, hogy √11 racionális, ekkor felírható a/b alakban, ahol a;b pozitív egész és a tört tovább nem egyszerűsíthető. Tehát


√11 = a/b.


Racionális számok négyzete is racionális, így a négyzetre emeléssel nem lehet nagy baj:


11 = a^2/b^2


Szorozzunk b^2-tel:


11*b^2 = a^2


Ha egy számot négyzetre emelünk, akkor prímtényezős felbontásában minden prímtényező hatványkitevője szorzódik 2-vel, vagyis páros lesz. Ez azt jelenti, hogy a jobb oldalon páros sok (2 darab, 4 darab, 6 darab, stb.) 11-es szorzótényező van, a bal oldon pedig mindenképp páratlan (1 darab, 3 darab, 5 darab, stb.). Így pedig két szám nem lehet egyenlő egymással, tehát az indirekt állítás hamis, az eredeti pedig igaz, így a √11 irracionális.


Máshogy is be lehet fejezni.

2020. szept. 21. 15:51