Le tudná ezt valaki vezetni?


A teljes indukciós bizonyításokhoz kapcsolodóan kérdeznék, ugyanis az olyan feladatok amikben !(faktoriális) van nem mennek. Fogalmam sincs hogy mit rontok el, de nem jön ki aminek kéne. Ezt az egy azonosságot ismerem hozzá:

(n+1)!=n!*(n+1). Hálás lennék ha valaki levezetné ezt a 2 feladatot :)

Ezeket kéne bebizonyítani

1.

(2n)!<(n!)^2 *4^n-1

2.

(2n)! osztható 2^n-nel



2020. szept. 13. 12:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Az elsőnél a -1 a kitevőben van?


2. n=0-ra igaz.

n=1-re igaz.

n=2-re igaz.

Tegyük fel, hogy n-ig igaz. n+1-re


(2*(n+1))! osztható 2^(n+1)-nel


Úgy kellene sakkozni, hogy a (2n)! megjelenjen;


(2*(n+1))! = (2n+2)! = (2n+2)*(2n+1)*(2n)!

Az osztó át tudjuk írni 2*2^n alakra.

Az indukciós feltevés miatt a (2n)! osztható 2^n-nel, így már csak azt kell belátni, hogy a (2n+2)*(2n+1) osztható 2-vel, ez pedig egyrészt azért igaz, mert 2n+2=2*(n+1), ami osztható 2-vel, másrészt két egymást követő egész szám közül az egyik biztosan páros, így a szorzat biztosan páros lesz,l ami osztható 2-vel.

2020. szept. 13. 14:06
 2/5 anonim ***** válasza:

A ketteshez egy kis megjegyzés:

Az első 2n darab természetes számot szorozzuk össze, mivel minden monden második természetes szám osztható kettővel, így logikus, hogy (2n)!-ból kiemelhető 2^n.

Tehát, ha csak annyi a feladat, hogy ezt lássuk be, akkor a teljes indukció felesleges.

2020. szept. 13. 14:35
 3/5 anonim ***** válasza:

Vitatkoznék egy kicsit azzal, hogy "felesleges".

A matematikában nincs olyan, hogy felesleges bizonyítás. Olyan van, hogy az egyik egyszerűbb, mint a másik, de attól még a bonyolultabb nem válik feleslegessé. Ha pedig az a feladat, hogy teljes indukcióval kell bizonyítani, akkor hiába van egyszerűbb megoldás is.

Csak egy példát hozok fel; a Pitagorasz-tételnek van egy nagyon egyszerű és szemléletes bizonyítása, amit már az ókorban is ismertek. Ennek ellenére a Pitagorasz-tétel csúcstartó olyan szempontból, hogy százféle módon bizonyították már a matematika különböző területeiről. Mégsem mondjuk, hogy mindegyik felesleges.


Egyébként 1 esetet leszámítva valóban igazad van, a 2n tényezős szorzatban valóban van n darab páros, így 2-vel osztható tényező, így 2^n-nel osztható lesz a szorzat. Viszont az n=0 esetet külön meg kell vizsgálni ilyen szempontból, mivel a 0! nem az n!=n*(n-1)*...*1 szorzatnak tesz eleget.

2020. szept. 13. 14:55
 4/5 A kérdező kommentje:

(2*(n+1))! = (2n+2)! = (2n+2)*(2n+1)*(2n)!


Erre a sorra volt szükségem. Köszönöm :)

2020. szept. 13. 15:02
 5/5 anonim ***** válasza:

#3 A felesleges pontosan úgy értettem, hogyha valamit bizonyíthatunk egyszerűbben és csak annyi a feladat, hogy bizonyítsuk, akkor jobb az egyszerűség.

Nyilván, ha teljes indukciós bizonyítást várnak el, akkor pedig azt kell.

A kérdésből pedig egyébként nem derült ki, hogy most a 0-t is természetes számnak vesszük-e és arra is kell-e bizonyítani, persze az sem volt írva, hogy nem kell, szóval...

2020. szept. 13. 15:38