0,15 kg os 15%-os sooldatbol mennyi vizet kell elparologtatni hogy 20%-os sooldat maradjon?


Nekem az jött ki hogy 0,015 kg vizet kell elparologtatni.


Viszont a megoldásban 0,0375 kg van.


De az nem lehet hiszen a víz mennyisége 0,15x0,85=0,1275kg

A sooldat 0,15x0,15=0,0225kg


0,0225x100/20=0,1125kg-nak lesz a 20%-a 0,0225 kg sooldat.


A feladat megoldása rossz szerintem.


2020. aug. 25. 19:34
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A megoldás helyes, a te gondolatmeneted viszont tele van hibával.

A 15%-os sóoldat tömege az 0,15 kg.

Ennek a 0,15 kg-nak a 15 tömegszázaléka a só.

Mi a tömegszázalék? Oldott anyag tömege osztva az oldat tömegével, szorozva százzal. Ezt az egyenletet behelyettesítve: x (kg só az oldatban) osztva 0,15 (kg oldat)-el és szorozva százzal egyenlő 15-el. Az x kiszámolva, tehát: 0,0225 kg.

A 15%-os oldat tartalmaz: 0,0225 kg sót és 0,1275 kg vizet.

Hogy töményebb (20%-os) legyen az oldat az oldószer tömege csökken, de az oldott anyag tömege változatlan marad. Tehát a 20%-os oldat 0,0225 kg sót tartalmaz.

A 20%-os oldat tömege: 0,0225/20x100= 0,1125 kg.

Mivel a só tömege változatlan ez az oldat 0,1275-0,0225=0,09 kg vizet tartalmaz. 0,1275-0,09= 0,0375 kg víz párolgott el.

2020. aug. 25. 20:19
 2/4 anonim ***** válasza:
48%

Nem kötekedésből írom, de a


"Hogy töményebb (20%-os) legyen az oldat az oldószer tömege csökken, de az oldott anyag tömege változatlan marad."


kijelentésben vagy egy kis hiba; az oldat tud úgy is töményebb lenni, hogy az oldott anyag is csökken, persze a csökkenés mértékétől függ, hogy töményedik, higul, vagy ugyanaz marad.

Annyit szoktunk mondani, hogy párologtatás esetén úgy tekintjük, hogy az oldószer mértéke csökken csak.

2020. aug. 25. 20:24
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2020. aug. 25. 20:34
 4/4 anonim ***** válasza:

Persze, ez így van.

De ez a feladat szempontjából nem számít, mivel nem tér ki például az oldhatóságra.

"Annyit szoktunk mondani, hogy párologtatás esetén úgy tekintjük, hogy az oldószer mértéke csökken csak."

Ez a kijelentés meg szinte megegyezik az enyémmel, csak a párologtatás szóval, de gondoltam aki érti az úgyis tudja mire gondolok. :)

2020. aug. 25. 20:34