Tudnátok.segíteni logaritmus számítással kapcsolatban? (pH számításhoz - angol)


A lenti feladatot kéne megoldanom számológép használat NÉLKÜL. Addig eljutottam, hogy -log10(0.01) de azt nem tudom, hogy ezt hogy számolom ki papíron gép nélkül. :(

Előre is nagyon köszi a segítséget!


A feladat:

A solution of hydrochloric acid has a concentration of 1.0 mol / L. If 10 mL of this acid is added to water and made up to a total volume of 1.0 L, what is the pH of the resulting solution?



2020. aug. 25. 00:36
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

Ha jól sejtem, ennek a végeredménye 2.


log10(0.01) ugyanis az a kitevő, amire a 10-et ha emeled, 0.01-et kapsz. Ez a logaritmus definíciója. Vagyis a kérdés az, hogy 10-nek melyik hatványa a 0.01. Mivel 10^(-2)=0.01, ezért a logaritmikus kifejezés értéke -2, de még van előtte egy negatív előjel, így lesz a vége 2.

2020. aug. 25. 01:09
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Igen, ez eddig megvan és géppel nekem is kijön a 2, csak a vizsgán ezt gép nélkül kéne megoldanom és papíron nem tudom, mi alapján tudnám levezetni az egyenletet.

Szóval 10^x=0.01, de ezt hogy vezetem tovább? Honnan jön a 2?

2020. aug. 25. 01:19
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A 0,01-et írd át úgy, hogy 1/10^2 közönséges tört alakban, ebből látszik, hogy valójában 10^(-2) -ként néz ki.

És ha azt mondod, hogy 10^x = 10^(-2) , innen az alapok azonosak, és az exp. fv. szig. mon. ezért x = -2

2020. aug. 25. 07:45
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
És mivel az egész cucc előtt volt egy nagy mínusz, ezért a végeredmény 2
2020. aug. 25. 07:47
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!!
2020. aug. 25. 20:11