Emelt kémia számolás! Azonos homológsorba tartozó három szomszédos szénhidrogénből álló gázelegy átlagos moláris tömege 44 2/3 g/mol. A komponensek térfogatai számtani sorozatot alkotnak, ahol d=1/6?


a)Számítsa ki a gázelegy térfogat%-os összetételét, ha a térfogata 1 dm3!

b) Milyen szénhidrogéneket tartalmaz a gázelegy?

c) Adja meg a három közül a legnagyobb szénatomszámú szénhidrogén összegképletét.


Ez egy emelt feladat, nem szerepelt érettségin. Megvan a számtani sorozat megoldóképlete, de mivel csak a differencia adott, illetve ismert, hogy 3 tagú a sorozat, így nem tudom hogyan kellene elindulni. Gondolom a1 + a2 + a3 valamilyen arányban a moláris tömeget fogja kiadni.


Remélem valaki tud segíteni, előre is köszönöm a válaszokat.



2020. júl. 4. 14:06
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

a) A homológ sorban első szénhidrogén legyen CxHy, a második C(x+1)H(y+2), a harmadik pedig C(x+2)H(y+4). Ha az elsőből van n mol, akkor a másodikból n+1/6 mol, a harmadikból pedig n+1/3 mol a számtani sorozat miatt. Ezeknek az összege éppen 1 dm3, tehát n+n+1/6+n+1/3=1, innen n=1/6, tehát kijönnek azok az eredmények, amik a megoldókulcsban vannak.

b) Ha van 1 mol elegyem, abból 0,1667 mol az CxHy, 0,333 mol C(x+1)H(y+2) és 0,500 mol C(x+2)H(y+4). Ennek a tömege 44,667 g. Felírom, hogy 0,1667(12x+y)+0,333(12(x+1)+y+2)+0,5((x+2)*12+y+4)=44,667, innen:

12x+y=26 (Az egyenletrendezés közben érdemes bevezetni az a=12x+y ismeretlent, és azzal könnyebb számolni.)

x=1 esetén y=14, CH14 összegképletű szénhidrogén nem ismert, ezért ez nem megoldás.

x=2 esetén y=2, C2H2, ez pont az etin, tehát megfelel megoldásnak is. A másik kettő pedig a propin és a butin lesz.


Ha van még kérdésed, írj!

Üdv

2020. júl. 4. 15:02