Egy boltban 3 fajta ital van.

72ft-os, 48ft-os, 32ft-os.

Melyikbol hány litert kell venni ahhoz hogy 40liter 40ft-os italt kapjunk?

Ha midegyikbol egész litert veszünk.


a+b+c=40

a=40-b-c


(72a+48b+32c)/40=40

Itt behelyettesites és az egyenlet elvégzése után az jön ki hogy

b=(320-10c)/6.


Na most kellene meg egy egyenlet hogy meg tudjuk oldani hiszen eddig 2ismeretlen van kifejezve.


De nem jövök rá hogy mi lehet az.


2020. jún. 13. 11:10
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Könnyen rá lehet jönni, hogy végtelen sok megoldás van; ez úgy jön ki, hogy legalább két megoldást rudunk találni, és ha egy lineáris egyenletrendszernek két megoldása van, akkor végtelen sok megoldása van.

Gondold meg; mi lenne, hogyha két üdítőt összeöntenénk, például a két legdrágábbat, akkor annak literje 60 Ft lenne, és így a 60-ból és a 32-ből össze lehet sakkozni a 40 Ft/litert.

De még egyszerűbb a dolgunk, hogyha a két legolcsóbbat öntjük össze, annak literje kereken 40 forint, tehát azokból elég 1-1-et venni, a harmadikból 0-t. De már itt látható, hogy az összes (0;c;c) számhármas igazzá fogja tenni a feladatot.

Egyébként az egyenletet bal oldalán nem 40-nel kell osztani, hanem a+b+c-vel.

2020. jún. 13. 12:01
 2/6 anonim ***** válasza:
75%
Kicsit elnéztem a feladatot (telefonról nehéz átfogóan látni mindent), de a (0;20;20) triviális megoldása lesz az egyenletrendszerednek, és valószínűleg van másik is. Ha véletlenül csak egy, pozitív egész számokat tartalmazó megoldása van, akkor az tisztán algebrai úton valószínűleg nem fog kijönni, egy kis számelméletet is elő kell venni hozzá.
2020. jún. 13. 12:04
 3/6 A kérdező kommentje:

Számelmélet?

A második kommentedet nem értem.

Tulajdonképpen milyen számelmélet?

Mire gondolsz?

2020. jún. 13. 12:42
 4/6 anonim ***** válasza:
75%

Például kaptad, hogy


b=(320-10c)/6


Neked nem akármilyen megoldások kellenek, hanem b;c pozitív egészek. Értelemszerűen ez csak úgy lehet, hogyha 6|(320-10c), de az is kell, hogy ez pozitív legyen, vagyis 320-10c>0, illetve b<40 és c<40.

2020. jún. 13. 12:59
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszi így már ertheto.


Viszont egy másik kérdés.

Egy háromjegyű szám 1-el kisebb, ha a szélső szamjegyeit felcsereljuk és megszorozzuk kettővel.


100x+10y+z+1=200z+20y+2x

Kijön hogy 98x+1=199z+10y

Ugye x egész szám, y és z is.

X nagyobb mint 99 és kisebb mint 1000

9<y<100

0>=z<10


Eddig jó ugye?

Hogyan tovább?

2020. jún. 13. 15:47
 6/6 A kérdező kommentje:

Bocs már rájöttem időközben.

793 a szám.

2020. jún. 13. 16:07