Segitséget kérek ebben a lineáris algebra feladatban. Nagyon szükségem lenne rá! Tudom, hogy számolással nem megoldható, de hogyan kellene nekifogni?


an+1 = an + bn + cn + dn

bn+1 = −2an −5bn/2−3cn −3dn −en

cn+1 = 5an/2 + 3bn + 7cn/2 + 3dn + 2en

dn+1 = −5an/2−3bn/2−3cn/2−dn −en

en+1 = (9an + 5bn + 3cn + dn + en)/2.

Határozzuk meg a sorozat tagjainak viselkedését n →∞ esetén, a kiinduló a0, b0, c0, d0, e0 értékek függvényében.



2020. ápr. 26. 13:10
 1/3 anonim ***** válasza:
Arra keress rá, hogy diszkrét dinamikai rendszerek stabilitásvizsgálata. Valószínüleg csak angol vagy német nyelven találsz leírást.
2020. ápr. 26. 13:39
 2/3 anonim válasza:

Írd föl az egyenletrendszert mátrixos alakban. Mondjuk legyen az xn = [an, bn, cn, dn, en]^T oszlopvektor. A megadott definíciót úgy tudod fölírni, hogy xn+1 = A* xn, ahol A az egy 5x5-ös mátrix, "*" pedig a mátrix-vektor szorzás jele. Nem fogom megadni a teljes mátrixot, de az együtthatóit le tudod olvasni az egyenletrendszerből, pl. a 3. sora (cn+1 definíciójából): 5/2, 3, 7/2, 3, 2.


Ez azt is jelenti, hogy xn+1 = A^n+1* x0, vagyis a mátrixot kell hatványoznod. Persze ezt ne tedd :D Számold ki a sajátértékeit és a sajátvektorait, az x0 vektort pedig állítsd elő a sajátvektorok lineáris kombinációjaként. Ha v egy sajátvektor lambda sajátértékkel, akkor A^n * v = lambda^n* v. Vagyis minden olyan sajátérték, aminek az abszolút értéke < 1, az n->végtelenben 0-hoz tart, a lambda > 1 sajátértékek hatványai viszont végtelenbe. Ha az x0 előállításában van olyan sajátvektor, aminek a sajátértéke >1, akkor a sorozat eldivergál a végtelenbe.

2020. ápr. 28. 20:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat !
2020. ápr. 29. 17:18