Hogy kell mátrixokat xorozni?
Ezt nem teljesen értem... nem arra gondolsz, hogy a megfelelő komponenseket páronként kizáró-vagyoljuk, ugye?
Mi lenne például egy
[0 1]
[-1 0]
és egy
[2 -3]
[3 2]
mátrix xorzata?
Azt áruld el, hogy miért akarod ráhúzni mindenre a xor-t !?
Gondolom te voltál az a "ternáris xorzás"-os kérdező is például.
A xor az bitsorozatok közötti művelet. Nem tudok olyanról hogy erre van szabály hogy így kell ezt mátrixra. Attől függ mi a cél. Én amit gyakorlatban láttam ilyesmit az a opencv-python implementációban volt pont operátorként azaz komponensenként van megvalósítva. Az i-ik sor j-dik oszlopa xor-olva a másik mátrix az i-ik sor j-idok oszlopába található elemmel minden i és j-re, Azonos méretű mátrixokra. Azt hozzá kell tenni hogy ott a szorzás operátor is pont operátorként van implenetálva csak szorzást csinál nem xor-olást. Mátrix szorzást máshogy kell benne, ezt is digitális képfeldolgozásra használtam.
Igen, nagyon sok xorzásos és matematikai kérdés az enyém, de ez maradjon köztünk; a végén ki ne derüljön, hogy UKristóf is én vagyok. ;)
Volt egy régebbi kérdésem a komplex számok kiterjesztéseivel kapcsolatban:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__9..
Ezeket kvaternióknak hívják, amiknek van egy mátrix reprezentáltjuk. Olyan "univerzális" xorzást akarok értelmezni, ami pont ugyanúgy megállja a helyét, ha komplex számokra (vagy a 4D-s kvaterniókra) értelmezem, meg akkor is, ha a mátrixaikra... de ezeknek összhangban kell lenni.
Szép és jó, hogy ilyeneken filózol, csak miért másokkal akarod megválaszoltatni a saját elképzelésedből adódó alapkérdést? Olyan, mintha ki akarnám fejleszteni a kutya macskásítását, és feltenném itt kérdésnek, hogy azt hogyan kell.
Lehet, hogy korábban már írtad, de kérlek tedd ide újra, hogy mondjuk két tetszőleges természetes számra hogyan értelmezed az XOR műveletet.
> Lehet, hogy korábban már írtad, de kérlek tedd ide újra, hogy mondjuk két tetszőleges természetes számra hogyan értelmezed az XOR műveletet.
Ezt már a kérdés leírásában, és az első válasz is utal rá, hogy binárisan. Azaz felírjuk a két xorzandó számot bináris alakba, és az azonos helyi értékeknél lévőket összexorozzuk, azaz az összeg mod 2. A kapott új bitsorozatot visszaírjuk 10-es számrendszerbe vagy amibe akarjuk és kész. Ez a legtöbb programozási nyelvbe bele van implementálva. Racionális számok esetében egésszé alakítjuk úgy, hogy egy nagy 2-hatvánnyal megszorozzuk, majd a művelet után visszaosztunk, ez persze vezethet pontatlansághoz, de jobb módszert nem tudok.
Közbe rájöttem, hogy a mátrix-xorzásnál nem is olyan hülyeség, ha az azonos indexűeket xorzom... de megadom a lehetőséget másoknak, hátha van jobb ötletük.
** nincs mátrixok értelmezve
bocs, mátrixokra
Annál a "ternáris xorzás"-os kérdésnél adtam csomó példát, hogy kell felírni egy számot hogy elvégezhető legyen stb stb. Azt se tudtam, hogy élsz e, errefel látok még újabb kérdést. Legalább valamit illet volna visszaírod ott, hogy felfogtad vagy nem érted stb.
@10:37 Én is kérdezek. A racionális számokat említetted. Negatív racionális számok is vannak, azokkal mi a helyzet? Na és a valós számokkal?
"Racionális számok esetében egésszé alakítjuk úgy, hogy egy nagy 2-hatvánnyal megszorozzuk, majd a művelet után visszaosztunk, ez persze vezethet pontatlansághoz, de jobb módszert nem tudok."
A racionális számok mind mind egy adott pont a számegyenesen, vagy mind mind külön objektumnak is tekinthetem mindet. Hogy írható le mindig egy racionális szám abszolút pontosan? Két egész szám hányadosaként. A hányados művelet két egész számhoz, ha úgy tetszik egy számpárhoz hozzárendel egy racionális számértéket. Ugyanígy leírható pontosan a xor esetében magával a művelettel és maga a művelet definíciójával. Egyébként meg nem feltétele a 2 hatvánnyal szorzásnak egészre alakításával, az csak egy könnyebbség. Lehet a nélkül is, a lényeg hogy konzisztens legyen vele, a megfelelő helyi értékek stimmeljenek ahol az szükséges.
Továbbá meg egyszerűen nem elég valós komponensenként, mindegy hogy mátrix vagy komplex szám vagy kvaternió úgy ahogy legutóbb írtad meg írtam mátrixra?
Egyébként meg bitekre van értelmezve, a többit meg lehet definiálni, nem is feltétlen egy félképpen, de ezek nincsenek ellentmondásba attól, az hogy így meg máshogy is definiálható, hiszen nem ugyanazt definiálják. Definíciók meg algoritmusok gyártása így az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!