Roka18 kérdése:

Ezt a példát szeretném megérteni: Egy 30cm oldalú, 0,9g/cm3 sűrűségű kockát vízre (1g/cm3) teszünk, de előtte a vízre azzal nem keveredő olajat öntünk (0,7g/cm3). Milyen vastag az olajréteg, ha pont ellepi a kockát?


2020. ápr. 23. 19:50
 1/4 anonim ***** válasza:
54%

FELVETÉS: A víz~olaj egységre helyezett kocka széttolja maga alatt az olajréteget, aztán valamennyire belemerül a vízbe. A felhajtóerő egyenlő a kockára ható nehézségi erővel. Ebből következik, hogy a kiszorított, kisebb térfogatú víz tömege is egyenlő a jég tömegével.


1. MEGOLDÁS:

Először azt számoljuk ki, hogy a kockának hányad része merül el a vízbe, az alábbi képlet szerint:

V' × P(víz) = V × P(kocka)

V' × 1g/cm3 = V × 0,9g/cm3

V' = 0,9 V

Tehát a kocka kilenctizede elmerül, a maradék egytized kilátszik a vízből.

Mivel a kocka magassága 30 cm, a kilenctizede merül el, azaz 27 cm, míg a maradék 3 cm látszik ki. Ezt lepi el az olajréteg, amely ezek szerint 3 cm.


2. MEGOLDÁS, AVAGY AZ ELSŐ ELLENŐRZÉSE:

Az egész kocka térfogata "30×30×30", tehát 27000 köbcenti. Ebből kilenctized elmerült, vagyis a maradék egytized látszik ki, ami 2700 köbcenti, és TÉGLATESTet formáz.

A téglatest térfogatának képletéből kiszámolható a válasz, magyarán a teljes kocka vízből kilátszó részének a magassága:

a × b × c = 2700 köbcenti

30 × 30 × c = 2700 köbcenti

c = 3

Tehát mindkét módszer igazolta, hogy az olajréteg vastagsága 3 cm.



Innen van a felvetés: [link]

2020. ápr. 23. 21:34
 2/4 anonim ***** válasza:
Kár, hogy az olaj felhajtóerejét nem számoltad. Így a teljes megoldásod hibás...
2020. ápr. 24. 03:37
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm de sajnos 10 cm a megoldás, csak nem tudom miért.


Addig eljutottam hogy a felhajtóerő: Ff=mf*g=σf*Vf*g a=Fe/m


egyensúly: a=0 Fe=0


Ff=Mg


σv*a2*x*g+σva2(a-x)g=a3σg


és ebből ha kifejezem x-et akkor megvan az eredmény, csak elég hiányos még a tudásom...

2020. ápr. 25. 14:02
 4/4 anonim ***** válasza:
A megoldás értelemszerűen nagyobb mint 3cm. És hogy miért? Mert az olaj felhajtóereje mintegy megemeli a testet a vízből. Na ez, amit az 1-es válaszoló nem vett figyelembe. De ezt már a #2-ben leírtam...
2020. ápr. 25. 20:07