Határozzuk meg az a és b valós paraméter értékét úgy, hogy a 2x-by=1 és a 4x-y+a=0 egyenletű egyenesek a. ) párhuzamosak b. ) egymásra merőlegesek c. ) azonosak legyenek?

A fenti kérdést, hogy kell megoldani?

2020. ápr. 20. 12:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Általánosságban;

-mikor párhuzamos két egyenes?

-mikor merőleges egymásra két egyenes?

-mikor esik egybe két egyenes?

2020. ápr. 20. 13:00
 2/6 anonim ***** válasza:
2020. ápr. 20. 14:04
 3/6 A kérdező kommentje:
Tarcsay Tamás értem, hogy akkor párhuzamos, ha az iránytangensek egyenlőek. Ha jól értelmezem akkor a 2x-by=1 -nek az iránytangense 2/1. A 4x-y+a=0 iránytangense pedig 4/a? És akkor így az eredmény a=2 lesz. Vagy valamit teljesen félre értelmeztem?
2020. ápr. 20. 21:30
 4/6 A kérdező kommentje:
UPDATE! A feladat a. és b. része megvan. Viszont a c. részét nem értem, mi kell ahhoz, hogy azonosak legyenek?
2020. ápr. 20. 22:21
 5/6 anonim ***** válasza:

Meg fogsz lepődni; akkor azonosak, hogyha ugyanaz az egyenlet írja le őket, illetve akkor, ha az egyik egyenlet a másiknak (nemnulla) konstansszorosa. Tehát ha a két egyenlet

3x+y=5 és

3x+y=5, akkor a két egyenes egybeesik, viszont a

6x+2y=10 is egybeesik a fentiekkel, mivel látható módon kétszerese a fentieknek.


A legegyszerűbb, hogyha arra hajtasz, hogy amit csak lehet, egyenlővé teszel a két egyenletben. Ha az elsőt szorzod 2-vel, akkor


4x-2by=2 és

4x-y=-a, itt 4=4, így ami még kell:

-2b=-1, erre b=1/2 lesz

2=-a, vagyis a=-2.

Az ellenőrzést meghagyom neked.

2020. ápr. 20. 23:22
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sikerült :D
2020. ápr. 21. 08:38