Hány ml 1 M-os cukoroldatot és vizet kell összekevernünk, ha 1 ml 0,2 M-os cukoroldatot akarunk készíteni?


2020. ápr. 14. 21:39
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen feladatokban visszafelé kell gondolkodni: Mennyi cukor van az 1 ml 0,2 M-os cukoroldatban? Ugyanennyi cukor hány ml 1 M-os cukoroldatban van? Ehhez annyi víz kell, hogy az össztérfogat 1 ml legyen (a térfogatváltozást most hanyagoljunk el, mert azzal úgysem tudunk számolni).

És az összeszorzandó, egymással elosztandó mértékegységeket úgy váltjuk át, hogy azok kompatibilisek legyenek egymással. Vagyis mivel az M=mol/dm^3 ezért az 1 ml-t is átváltjuk dm^3-be: 1 ml = 0,001 dm^3.

Vagyis:

n=c*V=0,2 mol/dm^3 * 0,001 dm^3 = 0,0002 mol. Vagyis ennyi cukor kell. Ez ennyiben van:

V=n/c=0,0002 mol / (1 mol/dm^3) = 0,0002 dm^3 = 0,2 ml.

Ennyi kell tehát a töményebb oldatból (az 1 M-osból) és ehhez kell még: 1 ml - 0,2 ml = 0,8 ml víz. Persze ennél valamivel több víz kell, mert történik valamennyi térfogatcsökkenés, úgyhogy ezt úgy célszerű végezni, hogy állandó keverés közben mérjük a térfogatot és addig adagoljuk a vizet, míg a végtérfogat pontosan 1 ml lesz. Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2020. ápr. 15. 20:43
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! *.*

Természetesen ment a zöld kéz. ;)

2020. ápr. 15. 21:02