Az ABC háromszög legnagyobb magasságát három egyenlő részre osztjuk, majd az osztópontokon át párhuzamosokat húzunk a háromszög megfelelő oldalával. Mekkora a kapott részek területe?


Tudjuk az ABC háromszög mindhárom oldalát, szögét és az adott magasságvonalát.


Hogyan kellene elkezdeni a számolást?


Így kapunk egy háromszöget és két trapézt. A magasságvonal arányos felosztása így az oldalakat is arányosan osztja fel 3 egyenlő részre? Tehát a trapézok nem párhuzamos oldalai és a háromszög befogói ugyanakkorák lesznek?



2020. ápr. 13. 12:52
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Legyen a háromszög területe T.

A behúzott párhuzamosak két, az eredeti háromszöghöz hasonló háromszöget határoznak meg (a nagyobbik tartalmazza a kisebbiket, és mindkettőt az eredeti). Tudjuk, hogy a kisebb háromszög eredeti háromszögre vonatkoztatott hasonlósági tényezője (lambdája) 1/3, így a kisebb háromszög területe 1/9 része az eredetinek, tehát T/9 lesz. A nagyobb háromszög esetén a hasonlósági tényező 2/3, így a területe 4/9 része az eredetiének, tehát 4T/9 lesz. Ebből levonva az előbbi T/9-et kapjuk a középső trapéz területét, 3T/9-et kapunk, ami T/3. Az alsó trapéz területe egyszerűen T-(4T/9)=5T/9.

2020. ápr. 13. 13:48
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló síkidomok területének arány a hasonlóság arányának a négyzete.

Így a legkisebb háromszög területe az eredeti háromszög területének az 1/9 része.

A középső háromszög területe, így az eredeti háromszög területének a 4/9 része.

A középső trapéz területe ezek szerint az eredeti háromszög területének a 3/9=1/3 része.

A nagyobb trapéz területe az eredeti háromszög területének 4/9 része.

Az eredeti háromszög területének kiszámításához túl sok adat is áll rendelkezésre.

2020. ápr. 13. 13:51
 3/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!! :)
2020. ápr. 13. 13:57
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
4/9 helyett 5/9. Elütöttem a nagyobb trapéz területét!
2020. ápr. 13. 13:59