Felhasznalo0780 kérdése:

Egy szabályos tízszög csúcsai miért 120 háromszöget határoznak meg?

Matek dogában volt, nem beszéltük meg a tanárral (digitális oktatás ugye). Valaki el tudná magyarázni, ha nagyon szépen megkérem?

2020. ápr. 7. 13:38
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
20%

Szerintem valamit kihagytál, kizárt dolog, hogy ennyi volt a mondat, hogy "120 háromszöget határoznak meg".


Mert pl. a sarkokat mind összekötve szerintem sokkal több háromszöget lehet ebbe belelátni. Több mint ezret.


[link]

2020. ápr. 7. 13:57
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy szabályos tízszög csúcsai közül semelyik 3 nincs egy egyenesen, tehát olyan nem lehet, hogy kiválasztasz 3-at, de az nem lesz háromszög. Szóval bármely 3-at választod, az háromszög. 10-ből 3-at pedig

10*9*8/(3*2*1) = 120-féleképpen

tudsz választani. Ugye az elsőt 10, a másodikat ettől függetlenül 9, a harmadikat ezektől függetleül 8-féleképpen, viszont a sorrend nem számít (az ABC háromszög ugyanaz, mint a CAB vagy BCA), és az mind a 10*9*8 = 720 esetben 3*2*1 = 6-féle lehet (az elsőt 3, a másodikat ettől függetlenül már csak 2 és a harmadikat 1-féleképpen választhatod). Tehát a 720-at el kell osztani 6-tal, és így kapjuk a 120-at.


Ha tanultátok a binomiális, „n-alatt-a-k” típusú jelölést, akkor úgy is lehet mondani, hogy (10 alatt a 3)-féleképpen választhatsz ki 3 pontot, ami az első mondatom miatt mind jó, és különböző háromszög lesz.


[link]

2020. ápr. 7. 13:59
 3/6 A kérdező kommentje:
Juhúj !!! Köszönöm szépen!!
2020. ápr. 7. 14:02
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert 10 csúcsból hármat ennyi féleképpen lehet kiválasztani.

(És az is nyilvánvaló, hogy a pontok/csúcsok közül nem esik 3 vagy több egy egyenesre - csak a pontosság kedvéért.)

Kombináció(10 ; 3) = 120

2020. ápr. 7. 14:06
 5/6 Wadmalac ***** válasza:
70%

Hm, túlgondoltam a megfogalmazást.

Nem is tudom, hogy lett volna nekem is elsőre egyértelmű, hogy a tízszög csúcsai közt berajzolható háromszögek darabszámáról van szó.

Esetleg csak plusz 1 kávé kellett volna. :D

2020. ápr. 7. 14:21
 6/6 A kérdező kommentje:
Juhúj, köszi mindenkinek!
2020. ápr. 7. 14:59