A 4. osztályos húgom ezt a feladatot kapta házi feladatként. Kíváncsi vagyok mi a véleményetek erről és ti hogyan oldanátok meg? Lent a feladat

Egy kutya tömegének négyötöd része 12 kg-mal több, mint a fele. Hány kg-os a kutya?

2020. ápr. 3. 17:19
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
77%

De csak hogy segítseg is:


Kutya tömege: x


x*4/5=x/2+12 /*10

8x=5x+120

3x=120

x=40


Ellenőrzés:

40*4/5=40/2+12

160/5=20+12

32=32

2020. ápr. 3. 17:35
 2/16 anonim ***** válasza:
84%

Jelöljük a kutya tömegét kilogram an mérve mondjuk x-szel.

Ekkor a "kutya tömegének négy otod része" az 4/5x-et jelent. A "fele" az 1/2x-et.

A feladat állítás szerint előbbi 12-vel több, mint az utóbbi, vagyis az alábbi egyenlet írható fel :


4/5x = 1/2x+12


Az egyenletet megoldva x=40


De ha konkrétan egyenleteket meg nem tanultak (amit a feladat típusábol megitelve ketlek), akkor lehet úgy is gondolkodni, hogy közös nevezőre hozva a tört számokat azt mondjuk, hogy a kutya tömegének 8/10 része 12kg-mal több, mint az 5/10 része. Vagyis a két tört különbsége, ami a kutya tömegének 3/10 részét jelenti, az kell, hogy ki adja a 12 kilónyi különbséget, vagyis a kutya tömegének 3/10 része az 12 kiló. Ebből a gondolatmenetbol is könnyen kiszamolhato, hogy a kutya 40 kilót kell nyomjon, és még egyenletet rendezni sem kellett.


Szóval szerintem annyira nem vészes a feladat.

2020. ápr. 3. 17:40
 3/16 anonim ***** válasza:
91%

m*4/5 - 12 = m/2, ezt kell megoldani.

Spoiler: m = 40.

Általános iskolai szintnek mondanám. Lehet, hogy egy negyedikesnek sok, de orbitális túlzás, hogy egy matematika szakos alig tudja megoldani.

2020. ápr. 3. 17:41
 4/16 anonim ***** válasza:
80%
Ha az lenne a kérdés, hogy milyen fajtájú a kutya, akkor lenne tényleg nehéz.
2020. ápr. 3. 17:43
 5/16 anonim ***** válasza:
88%

Ez egy teljesen szimpla egyenlet, és szövegértés. A kutya tömegét felveszed mint ismeretlent, a többi adatot pedig ehhez képest felírod.

Pl ha a kutya tömege X, akkor a négyötöde 4/5X, a fele 1/2X.

Nagyon kamuszagúnak tűnik, hogy egy matematika szakos egy ilyen rutinfeladatot ne lenne képes egy perc alatt levezetni.

2020. ápr. 3. 17:49
 6/16 anonim ***** válasza:
69%
40 kg. Pedig sosem voltam jó matekos.
2020. ápr. 3. 17:50
 7/16 anonim ***** válasza:
81%
Ja, látom közben már levezették.
2020. ápr. 3. 17:52
 8/16 anonim ***** válasza:
80%
Aha persze 4. osztályos húgod....Nyugodtan mond ki hogy te vagy ilyen végtelenül lusta, tanulni, új ismereteket szerezni nem hajlandó egyén.
2020. ápr. 3. 20:38
 9/16 anonim ***** válasza:
77%
És Te másodikos vagy, hogy nem tudsz segíteni neki.?
2020. ápr. 3. 21:17
 10/16 anonim ***** válasza:
75%
Már ott bűzlik a dolog, hogy a törteket felsőben kezdik tanítani, alsóban nem fogoalkoznak velük, vagy ha foglalkoznak is, ilyen szinten nem.
2020. ápr. 4. 01:13
1 2