Emelt kémia 2014 október 21? Nem értem a megoldást.


Egy nyílt láncú alként és szén-dioxidot tartalmazó gázelegy oxigéngázra vonatkozó relatív

sűrűsége 1,525. A gázelegy tökéletes elégetéséhez a gázelegy térfogatához képest 2,40-szeres

térfogatú, azonos állapotú oxigénre van szükség.

Ar(H) = 1,00; Ar(C) = 12,0; Ar(O) = 16,0;


a) Hány térfogatszázalék szén-dioxidot tartalmazott a kiindulási gázelegy?

b) Mi a gázelegyben levő alkén molekulaképlete?

c) Adja meg a lehetséges konstitúciós izomer(ek) konstitúciós képletét és szabályos nevét!



2020. ápr. 1. 15:19
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem érted a megoldást mert szarul vezeti le, túlbonyolítja:

[link]

Majd én levezetem neked:

A gázelegy általános égési egyenlete:

CnH2n + (n + n/2) O2 + x CO2 = n CO2 + n H2O + x CO2

A CO2 anyagmennyisége:

3n / 2 = 2,4 ∙ (1 + x)

x = 0,625n - 1

A gázelegy Má átl. moláris tömege:

ρá / ρO2 = Má / MO2 = Má / 32 = 1,525

Má = 48,8 g/mol

Mivel MCO2 = 44 g/mol, így n ≥ 4 szénatomszámú, vagyis M ≥ 56 g/mol moláris tömegű alkének jöhetnek szóba:

n = 4 → x = 1,5

Má = (56 + 1,5 ∙ 44) / 2,5 = 48,8 g/mol

Bingó!

C4H8

1-butén, cisz-2-butén, transz-2-butén, 2-metil-propén

...

2020. ápr. 1. 17:11
 2/4 A kérdező kommentje:

Aztaa... nem gondoltam volna, hogy valaki válaszol majd... Köszönöm szépen! A jövőbeli távoli érettségire készülök, másrészt nem rossz ilyen feladatokat oldogatni. A végét sajnos nem értettem, de felírtam az egyenletet, aminek segítségével ugyanez jött ki. Miért jöhetnek szóba n ≥ 4 szénatomszámú, vagyis M ≥ 56 g/mol moláris tömegű alkének? Biztosan nagyon egyszerű, csak még nem esett le.


Az én egyenletem: (14n+27,7n-44)/(1+(0,625n-1)= 48,8

Így is jó, kijön, csak először nem osztottam le 1+(0,625n-1)-gyel.

2020. ápr. 1. 21:08
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Miért jöhetnek szóba n ≥ 4 szénatomszámú, vagyis M ≥ 56 g/mol moláris tömegű alkének?

Tiszta CO2-re MCO2=44 g/mol, a gázelegyre ennél nagyobb, Má=48,8 g/mol. Ebből következik, hogy az alkén moláris tömege 44 g/mol-nál nagyobb kell legyen. Ez pedig az MC4H8=56 g/mol-tól felfelé érvényes, mert MC3H6=42 g/mol.

Ha például C3H6-CO2 elegy lenne, akkor Má=42-44 g/mol közötti érték lenne és sohasem "érné el" az Má=48,8 g/mol-t.

2020. ápr. 1. 21:46
 4/4 A kérdező kommentje:

Egy másik levezetés, hátha segít majd másnak is aki véletlenül idetévedne:


A gázelegy moláris tömegét ki lehet számolni a relatív sűrűségből. 1,525*32=¸48,8 g/mol


Vegyünk 1 mol gázelegyet!

Ekkor az alkén tömege (CnH2n+2)

14nx

A CO2 tömege 44-44x


14nx+44-44x=48,8


CnH2n + 1,5n O2=nCO2 + nH2O

x mol alkén 1,5 nx O2-el reagál.

A gázelegyünk 1 mol, ennél 2,4 szer nagyobb térfogatú oxigénre van szükség.

1,5nx=2,4

nx=1,6---ezt behelyettesítjük a másik egyenletbe.

x=0,4 mol--n=4--C4H8

2020. ápr. 11. 10:45