Háromszög 3. oldala 2 oldal + közbezárt szögből?


Adott egy háromszög, melynek 2 oldala 4cm ill. 5cm, ennek a két oldalnak a közbezárt szöge 60°.

Mekkora a 3. oldal?


Semmilyen tétel nem használható (se Pitagorasz, se szinusz/koszinusz), csak a háromszög kerületére/területére vonatkozók, ez a megkötés a feladatban.


2020. márc. 30. 22:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Ki tudod számolni a területet. Utána tudod használni a Héron-képletet.

Mondjuk közvetetten ezzel a képlettel használod a Pitagorasz-tételt, mivel magához a Héron-képlet bizonyításához kell a Pitagorasz-tétel, de csak közvetetten.

2020. márc. 30. 22:43
 2/11 A kérdező kommentje:
semmilyen szögfüggvényt nem lehet használni, 6.-os feladat, ott még nincs szinusz/koszinusz.
2020. márc. 30. 22:46
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
És Pitagorasz-tétel sincs? Kétlem.
2020. márc. 30. 23:26
 4/11 A kérdező kommentje:
Még nem vették eddig, csak háromszög kerület+területképlet használható, sin/cos sem.
2020. márc. 31. 01:07
 5/11 anonim ***** válasza:
Ha koszinusztétellel számolod ki, akkor irracionális eredményt kapsz. Ha még a Pitagorasz-tételt se vették, hogyan tudnák ezt kiszámolni, pusztán a terület- és kerületképletből? Képtelenség.
2020. márc. 31. 01:32
 6/11 anonim ***** válasza:

Sárga függvénytáblázat 37.oldal:

T=a×b×sin(gamma)/2=4×5×sin(60)/2=5×gyök(3)

K=a+b+c=4+5+c=9+c

s=K/2=4,5+c/2

Héron képlet: T=gyök[s×(s-a)×(s-b)×(s-c)]

5×gyök(3)=gyök[(4,5+c/2)×(0,5+c/2)×(-0,5+c/2)×(4,5-c/2)]

Négyzetre emelsz és alkalmazod a jobboldalon kétszer az (a-b)×(a+b)=a^2-b^2 azonosságot.

75=(20,25-c^2/4)×(c^2/4-0,25)

Minden tagot összeszorzol, összevonsz, egy oldalra rendezel és kapsz egy negyedfokú egyenletet amit visszavezetsz másodfokúra és megoldod. Kapod a megoldást.


Ellenőrzés:

Koszinusztétel (sárga függvénytáblázat 48.oldal):

c^2=a^2+b^2-2×a×b×cos(gamma)


a=4cm, b=5cm gamma=60 fok

C^2=4^2+5^2-2×4×5×cos(60)=16+25-20=21

C=gyök(21) cm.

2020. márc. 31. 04:00
 7/11 A kérdező kommentje:

Utolsó, tényleg ennyire nehezen megy az értő olvasás??????

Se sin/cos, se szinusz/koszinusztétel nem használható.

2020. márc. 31. 07:48
 8/11 A kérdező kommentje:
Meg másodfokú egyenlet, (negyedfokúról már nem is beszélve)......
2020. márc. 31. 07:49
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha hatodikosoknak szánt feladat, akkor esélyes, hogy meg kell szerkeszteni a háromszöget és meg kell mérni a 3. oldalt. Hogyan szol pontosan a feladat?
2020. márc. 31. 09:05
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Ha 6.-as feladat, én is megszerkeszteném, és lemérném körző-vonalzóval.
2020. márc. 31. 11:10
1 2