Valaki letudja vezetni ezt a feladatot?


Egy derékszögű háromszög befogóinak aránya 3:2. Az átfogónak a hozzá tartozó

magasságvonal által levágott szeletei közül az egyik 2 cm-rel hosszabb a másiknál.

Határozzuk meg a háromszög oldalainak hosszát!

Nagyon hálás lennék érte..



2020. márc. 28. 13:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Kezdjük azzal, hogy a kisebb szelet hosszát elnevezzük x-nek, ekkor a másik x+2 hosszú lesz.

A magasságtétel értelmében a magasság gyök(x*(x+2)) hosszú lesz.

A két kisebb derékszögű háromszögben fel tudjuk írni Pitagorasz tételét; mindkét esetben az átfogót kell kiszámolnunk;

-a kisebbik háromszög átfogója: gyök(x*(x+2)+x^2)

-a nagyobbik háromszög átfogója: gyök(x*(x+2)+(x+2)^2)

Ez a két átfogó a nagy háromszög két befogója. Ezeknek tudjuk az arányát, tehát ezt az egyenletet tudjuk felírni:


gyök(x*(x+2)+x^2) / gyök(x*(x+2)+(x+2)^2) = 2/3, itt érdemes négyzetre emelni:


(x*(x+2)+x^2) / (x*(x+2)+(x+2)^2) = 4/9, ebből rendezés után egy másodfokú egyenlet lesz.


Innen meg tudod oldani?

2020. márc. 28. 13:50
 2/4 anonim ***** válasza:

Legyen az egyik befogó 2x, a másik 3x.

Legyen az átfogó egyik szakasza c1, a másik (c1+2).

1. lépés: kiszámoljuk az átfogót.

(2x)² + (3x)² = c²

4x² + 9x² = c²

13 x² = c²

c = ngyök(13) x = 3,606 x

2. lépés: a befogótétel alapján:

2x = ngyök(c1 * 3,606 x), illetve

3x = ngyök((c1+2) * 3,606 x)

3. lépés: a két egyenlet összevonása

ngyök((c1+2) * 3,606 x) = 1,5 * ngyök(c1 * 3,606 x)

(c1+2) * 3,606 x = 2,25 * c1 * 3,606 x

c1 * 3,606 x + 2 * 3,606 x = 2,25 * c1 * 3,606 x

2 * 3,606 x = 1,25 * c1 * 3,606 x

7,211 x = 4,507 c1 * x

7,211 = 4,507 c1

c1 = 1,6

c = 1,6 + 1,6 + 2 = 5,2

4. lépés: 3,606 x = 5,2

x = 1,442

Innen már adja magát a két befogó.

2020. márc. 28. 14:11
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ááááá! Sokkal egyszerűbben is meg lehet oldani, mint ahogy csináltam. Ha berajzolod az átfogóhoz tartozó magasságvonalat, kapsz két háromszöget. Ezek és az eredeti háromszög hasonlók. Az átfogó rövidebb szakasza legyen c1, a hosszabbik c2, ami (c1+2).

Ekkor a magasságvonal hossza a hasonlóság miatt 1,5 c1.

A hasonlóság miatt: (c1+2) = 1,5 * 1,5 * c1

c1 + 2 = 2,25 c1

2 = 1,25 c1

c1 = 1,6, tehát cm = 2,4 és c2 = 3,6.

Innen Pithagorasz-tétellel ki udod számolni a befogókat.

2020. márc. 28. 14:23
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :D
2020. márc. 29. 08:34