SŰRGŐS! Már másfél órája ezen a feladaton ülök, és egyszerűen nem tudom! Hogy kell megoldani? (8. matek)

Egy trapéz egyik alapja a= 12 cm, magassága m = 5cm. Mekkora lehet a másik alapja, ha a területe nem nagyobb 40 cm²-nél?
2020. márc. 25. 18:50
 1/4 anonim ***** válasza:

A trapéz területképlete: T=(a+b)*m/2


Tudjuk, hogy a=12, m=5, T<40. Ezeket beírva:


40<T=(12+b)*5/2


Kaptunk egy egyenlőtlenséget, már csak meg kell oldani.


Ha ez a megoldási módszer nem jut eszedbe, akkor érdemes ábrát rajzolni, esetleg különböző b értékekre végigpróbálgatni, hogy mi jön ki, hogy lásd az összefüggéseket (pl: kisebb b => kisebb terület). A rajz alapján is ki lehet okoskodni, hogy mekkorának kell lenni a b-nek, hogy kijöjjön a maximális 40, és hogy ehhez képest kisebb vagy nagyobb lehet-e, hogy 40 alatt maradjon a terület.

2020. márc. 25. 19:01
 2/4 anonim ***** válasza:

Mivel a trapéz területe:

[(a+c)*m]/2

ebből tudod a-t meg m-t meg a területet, behelyettesítessz:

40=[(12+c)*5]/2

Ebből következik, hogy a (12+c)*5= maximum 80 lehet

16x5=80 -> c=4 cm vagy kisebb

2020. márc. 25. 19:15
 3/4 anonim ***** válasza:

Itt is megnézheted:

[link]

2020. márc. 25. 19:19
 4/4 anonim ***** válasza:
4
2020. márc. 25. 19:31