"Egy baráti társaság néhány napos balatoni pihenést tervez. A közös költségekre 12 000 Ft-ot szednek össze fejenként. A nyaralás végén kiderül, hogy 4000 Ft-tal kevesebb pénzt szedtek össze, mint amennyire szükség volt. Ha 13 000 Ft-ot szedtek volna, akkor pont annyival gyűlt volna össze több pénz, mint amennyivel kevesebbet szedtek össze eredetileg. Hány fős ez a baráti társaság?"


Elméletileg egy egyenletrendszerrel kell megoldani, és valami olyat mondott a tanár, hogy x az emberek száma, y az összeg amit beadzak, így kijön, hogy:

12000x=y-4000

13000x=y+4000

De megoldani már nem tudom innét, mert hatalmas számok jönnek ki.



2020. márc. 23. 21:56
 1/4 anonim ***** válasza:
44%

x=8, kijön, hogyha a második egyenletből kivonod a másodikat:

1000x=8000

x=8, ami reális eredmény.

2020. márc. 23. 22:02
 2/4 anonim ***** válasza:
4 fős a társaság.
2020. márc. 23. 22:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Jó, akkor ellenőrizzük a megoldásomat.

Ha x=8, y=4000+12000x=4000+12000*8=100.000

Első egyenlet nyilván igaz, mivel abból fejeztem ki y-t, de helyettesítsünk be:

Bal oldal: 12000*8=96000, jobb oldal: 100.000-4000=96000, a két oldal egyenlő.

Másik egyenlet bal oldala: 13000*8=104000, jobb oldal: 100.000+4000=104.000, ezek is egyenlők, tehát az (x,y)=(8,100.000) megoldás.

Hátha igaza van az előző kollégának, valahol eredményt vesztettünk (nem), és az x=4 is megoldás. Lehet. Ha ez igaz, az ellenőrzésnél kiderül egyértelműen:

Az első egyenletből kiderül, hogy: y=4000+12000x=4000+12000*4=52.000

Az elsőbe nem helyettesítek be, abból jött ki y. Második egyenletbe behelyettesítve:

Bal oldal: 13000*4=52.000, jobb oldal: 52.000+4000=56.000, amik nem egyenlők.

Tehát az x=4 NEM MEGOLDÁS. Ezek után kérem, hogy ha valahol elszámoltam, valamiben máshogy gondolja a feladatot a kettes, írjon, megbeszéljük szívesen.

2020. márc. 24. 00:07
 4/4 A kérdező kommentje:
Már az első válasz után, hogy 8 jött ki, tudtam, hogy elszámoltam, és csak a figyelmetlenségem okozta a gondot. Utána én is leellenőriztem számításaimat, hogy helyesek-e. Köszönöm szépen a gyors választ!😁
2020. márc. 25. 04:02