Egy kétjegyű számban 3-mal több egyes van, mint tízes. Ha a számjegyei közé számjegyeinek az összegét iktatjuk be harmadik jegyül, az eredeti szám 11-szeresét kapjuk. Melyik kétjegyű számból indultunk ki? Hány ilyen szám van?

Egyenletben nem tudom, hogy kell leirni, mert fejben ki tudom logikazni, de nem tudom levezetni. Valaki segítene? Nagyon megköszönném!

2020. febr. 28. 22:01
 1/3 Koplárovics Béci ***** válasza:
54%

A kétjegyű szám így néz ki: ab, azaz a*10+b.


b=a+3

11*(a*10+b)=a*100+(a+b)*10+b

Kikötés: b<=9, a>=0, a+b<=9

Ebből megoldható az egyenlet, vagyis meglesz a és b, onnantól már össze tudod rakni.

2020. febr. 28. 22:14
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2020. febr. 29. 07:43
 3/3 anonim ***** válasza:
14, 25, 36, és több nincs, mert 3 + 6 = 9, a következő már túlcsordul.
2020. febr. 29. 11:55