Kémiai számításokban? Feladat alább


A metán hőbontásához:


2CH4(g)-> C2H2(g) + 3 H2 (g) Q= 376,7 kJ/mol


szükséges hőt a metán egy részének teljes leégetéséből fedezzük:


Ch4(g) + 2 O2 -> CO2 (g) + 2H2O(g) Q= - 803,1 kJ/mol


a, Milyen térfogatarányban kell elégetni, illetve hőbontásnak alávetni a metánt, ha az égés során felszabaduló hőnek csak 40%-a fordítódik a metán acetilénné alakulására, és a hőbontás a reakciójában a metánnak csak a fele alakul acetilénné?


b, 1m3 standardállapotú acetilén előállításához ezek szerint mekkora térfogatú standardállapotú metángázból kell kiindulnunk?



2020. febr. 24. 16:46
 1/2 HaBB_00 válasza:
100%

Szia

a)

Kezdjük ott, hogy a metánégetésnél a hő 40%-a fordítódott a metán bomlására, vagyis

0.4*803.1 = 321.24 kJ hő fordítódik MOLONKÉNT a bomlásra.

A bomlás viszont MOLONKÉNT 376.7 kJ energiát igényel, így

1 mol acetilén képzésére (ill. 2 mol CH4 elbontására) 376.7 / 321.24 = 1.1726 mol metánt kell elégetnünk. (egyenes arányosság)

1.1726 mol metán ég -> 2 mol metán bomlik

osszuk el 1.1726-tal mindkét oldalt...

1 mol metán ég -> 2/1.1726 = 1.7056 mol metán bomlik.

Ekkor összeadjuk a két moláris tömeget: 2.7056 mol

S mivel úgyis csak arányok kellenek, megnézzük a kiindulási anyagok n/n%-át az összeshez képest:

égés n/n% = 1/2.7056*100 = 36.96%

bomlás n/n% = 1.7056/2.7056*100 = 63.04%

(n/n% = V/V%, az Avogadro törvény értelmében)

kész.


b) itt csak rásegítelek :)

ha V=1m3 acetilén, akkor mivel standardállapotú, ki tudod számolni az anyagmennyiségét (n = V/Vm)

A bomló metán ennek a kétszerese: 2n

Tudjuk, hogy 1.7056 mol metánt bomlását fedezi 1 mol metán elégetése, így egyenes arányossággal:

(1 mol metán ég -> 1.7056 mol metán bomlik)

(? mol metán ég -> 2n mol metán bomlik)

Égő metán = 2n*1/1.7056 mol

Összeadod a bomló és az égő metán anyagmennyiségét, és megszorzod a moláris térfogattal, hisz standard állapotúak

V = Nössz * Vm


S kész vagy :)

2020. márc. 5. 08:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2020. márc. 6. 21:12